Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

tv Orion T3237S

Recommended Posts

Buna ziua.Este vorba despre un tv cu pip orion T3237S. Afiseaza o dunga verde verticala si in acelasi timp jumatate din partea dreapta a imaginii este stricata ( se vede fr ciudat, sa zic negativ pe roz si sters). Fenomenul s-a manifestat in timp, la inceput era doar partea de sus iar usor-usor dunga s-a extins pe tot ecranul.Va astept cu ajutor si va multumesc.

• Replies 21
  • Created
  • Last Reply

Tensiunile le-am masurat. Mi se par ok. 12v, 5v, 3,3v, 8v sunt la locul lor. O diferenta ar fi pe bara de 33v (varicap). In loc sa fie 33v este 35v. Si eu ma gandeam sa nu fie vreun condensator uscat, ( mai ales ca defectul s-a manifestat in timp) dar m-am uitat cu atentie la toti si nu am vazut nici unul decojit, umflat sau curs. Problema este ca nu am nici schema.Exista vreo tensiune anume ce ar trebui verficata cu mai multa atentie?Merci.

Acolo sincer nu m-am uitat. Va ganditi la un contact imperfect la mufe?Verific si acest lucru, eventual le curat un pic cu alcool?Merci.Poate sa ma ajute cineva cu o schema pentru acest televizor?Contra cost bineinteles.

Multumesc pentru ajutor, dar se pare ca am incurcat-o. Dupa ce ca m-am purtat cat mai delicat cu el, a intrat in scurt pe placa de baza bara de 3,3v (asta asa ca sa-mi faca in ciuda). Deja ma doare capul, cate integrate alimenteaza acea bara. Pagubos televizor. Maine ma duc sa-mi cumpar o lupa altfel trebuie sa ai ochi de vultur.Stie cineva ce piesa crapa (intra in scurt) mai repede pe placa de baza (bara de 3,3v)? Nici nu se pot vedea traseele, sunt bagate pe sub piese, o nebunie totala.Cred ca termin de reparat televizorul asta tocmai la Craciun! Daca ma tine in minunatii d'astea :sparge:

Am dat sursa jos sa o verific. Am legat o sarcina (becuri) pe bara de 24v, am alimentat-o si am verificat tensiunile. Sursa merge perfect, tensiunile de 12v, 3,3v, 5v, 33v(35V), 24v sunt ok. Ma gandesc cum naiba s-a intamplat scurtul pe placa de baza cand sursa debiteaza tensiunile corect. Am dat si placa de baza jos sa lucrez la ea pe masa, sa vad pe unde este buba. Trag mare nadejde sa nu fie procesorul, dar stiti proverbul ala ca "De ce ti-e frica d'aia nu scapi".Ce ma enerveaza unele aparate care vin cu un defect si la tine se intampla mai multe!Imi vine sa-i dau :bataie la televizor.

Mie nu-mi prea vine sa cred ca este display-ul defect...mai degraba e ceva care tine de procesarea semnalului video ...(odata ce osd-ul se vede bine pe ecran) ati incercat si cu alte surse de semnal?dar acum trebuie sa vedeti de unde vine scurtul pe bara de 3,3v...ca altfel vorbim degeaba!

Trebuie sa-l fac. Exista riscul sa nu pot repara dunga verticala, dar trebuie sa-l dau omului inapoi macar asa cum mi l-a dat. Acum il dau mai praf decat l-a adus? Exista sansa sa ma cert cu omul si nu-mi place lucrul acesta. Asa ca intr-un fel sau altul trebuie adus macar la starea initiala (cu dunga verticala verde pe display).La urma urmei pot sa fiu eu vinovat de scurtul produs. Cine stie ce oi fi atins pe acolo sau ce s-a intamplat. Eu i-am acordat foarte multa atentie si m-am purtat cat mai delicat cu el, dar se pare ca cel de sus nu prea a avut ganduri bune pentru mine. Asa ca o sa stau sa ma gandesc daca am gresit cu ceva in ultimii 5 ani, ca sa stiu pentru ce trag la reparatia televizorului.

Pana la urma tot procesorul a fost defect (este in scurt pe alimentare). Daca va uitati cu atentie pe schema procesorul nu are nici un fel de protectie la alimentare, un zener sau o siguranta. Asa ca....sunt in pom si pomul in aer. Acum sunt in cautare de placa de baza echipata complet.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines