Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
nicul

Fuji FinePix F10

Recommended Posts

Un aparat incredibil de rapid si foarte tare in lumina slaba. Face poze cu zgomot acceptabil la ISO 1600, de nici nu mai ai nevoie de trepied sau stabilizator optic.

o poza la lumina unui bec chior de 15 W

Posted Image

inca o poza la lumina piezisa a aceluiasi bec

Posted Image

Cool.E super noise reduction-ul pe care il face aparatul.Nu se mai intelege nimic in afara de Compaq. :finga:

poate exemplul nu e bine ales. Pune si tu o poza cu ISO 1600 facuta intr-o semiobscuritate de nu vedeam bine cu ochiul liber.

--- ar fi si compresiile facute de photobucket care dintr-un fisier de cativa mega mai lasa o suta doua de kile.

Posted Image

aparatul l-am avut o saptamana pe mana, acu nu-l mai am, asa ca ceva critici constructive sunt binevenite.

Aparatul e mai mult decat interesant.6.3 MP mai rasfirati pe 1/1.7" (ceea ce inseamna un zgomot mai mic) plus un ISO1600 maxim. :prayer: Si mai are o gramada de plusuri pe hartie la un pret foarte bun.Daca ma uit la pozele facute cu ISO maxim (tastatura si condensatorul)si daca mai arunc un ochi si pe timpul de expunere ajung la concluzia ca tastatura a fost mai luminata decat condensatorul. Insa ISO mare inseamna si noise reduction mare. Si dupa cum se vede poti cel mult numara tastele nu si deslusi ce scrie pe ele. Nu sunt adeptul ISO-ului mare. Pe o camera cu film mai merge. Insa la una digitala nici un Canon la 300.000.000 nu face minuni. Poate e mai sharp imginea dar si zgomotul pe masura.Probabil e o camera buna F10. Dar cred ca e si mai buna pe un ISO mai mic. :yawinkle:

fludorul nu se vede , in locul lui este alb ( probabil pentru ca era lucios si e facuta poza cu blitzul )

am incercat o comparatie la hard- poza de deasupra e facuta cu fuji f10 , iar cea de sub ea cu panasonicul meu. fuji a marit iso-ul, iar pana mi-a semnalizat ca ar fi bun un trepied (nu l-am pus si poate e putin miscata).Nici o poza NU e cu flash.cu toate ca fuji are 6.3 megapixeli declarati si un senzor mai mare, spre mirarea mea , nu mi-a dat impresia ca ar afisa mai multe detalii (cand folosesc lupa pentru a vizualiza poza in calculator pixelarea apare mai repede ca la pana).asta a fost una din deceptiile pe care mi le-a oferit acest fujia doua a fost legata de faptul ca in lumina buna culorile deschise ieseau supraexpuse si fara detalii.in ciuda estimarilor lui hugo, cred ca inginerii de la fuji s-au cam incurcat si acest aparat merge mai bine in lumina slaba decat in lumina puternica. parerea mea.

am incercat o comparatie la hard- poza de deasupra e facuta cu fuji f10 , iar cea de sub ea cu panasonicul meu. fuji a marit iso-ul, iar pana mi-a semnalizat ca ar fi bun un trepied (nu l-am pus si poate e putin miscata).Nici o poza NU e cu flash.cu toate ca fuji are 6.3 megapixeli declarati si un senzor mai mare, spre mirarea mea , nu mi-a dat impresia ca ar afisa mai multe detalii (cand folosesc lupa pentru a vizualiza poza in calculator pixelarea apare mai repede ca la pana).asta a fost una din deceptiile pe care mi le-a oferit acest fujia doua a fost legata de faptul ca in lumina buna culorile deschise ieseau supraexpuse si fara detalii.in ciuda estimarilor lui hugo, cred ca inginerii de la fuji s-au cam incurcat si acest aparat merge mai bine in lumina slaba decat in lumina puternica. parerea mea.

Cei de la Fuji nu m-au impresionat nici cu camerele foto cu film nici cu cele digitale. Am vazut si eu ca prefera sa aleaga ISO mare chiar daca nu e nevoie. Plus ca au noise reduction-ul prea mare. Ca sa nu zic de culori care sunt prea reci pana si la cele cu film. La F10 cred ca problema e mai mult de soft decat de tehnica folosita. Ma uitam si la camerele aparute anul acesta. Canon S3 si A700 respectiv Sony W50 si W100 vazute prin reviewuri mi-au lasat un gust amar.Au marit ISO-ul pana pe la 800 si adaugat cativa MP dar in lumina naturala si "multa" pozele sunt cam prea lipsite de viata. Albul e mai mult un gri, cerul senin zici ca-i plin de nori. O fi de la zgomotul aparut prin adaugarea de MP pe acelasi senzor. Plus ca portretele nu mai au aceeasi claritate.Mai bine mi se pare ca se descurca Panasonic anul acesta (nu si prin FZ7).Ma uitam si la Kodak. Au lentile de lentile si o gramada de pixeli pe senzor da fac o compresie la JPEG de zici ca senzorul e de 2MP. :toimonster: Tot Canon A620, Sony W7(17) mi se par cele mai bune compacte din ultimii ani. Si mai e si FZ20 de la Panasonic care a ramas lipit de inima mea. :supz: Dar ideea e sa ma bucur de ce am. :weedman:

m-am uitat pe dpreview la un review despre canon A700 si la un moment dat se face o comparatie cu fuji-ul asta. Se pare ca imi confirma ceea ce am constatat: F10 de la fuji merge mult mai bine in lumina slaba decat in lumina puternica, afara.in general A700 are niste recenzii neasteptat de bune.prin decembrie vreau sa-mi innoiesc aparatul si pana acum ma bate gandul la un TZ1 de la pana (ca mie imi place firma asta), un A700 sau poate un kodak P880 (in cazul in care o sa ma doara talentul si o sa simt nevoia unor moduri manuale)

A700 are recenzii foarte bune dar e bine sa compari si pozele de la A700 cu cele de la A620. O fi de la surplusul de MP dar chiar sunt faine la A620. Ce te poate intoarce din drum sunt cele 4 baterii pentru A620 fata de 2 la A700(hmm, oare sa conteze la rata de incarcare a blitului?). Ca sa nu mai zic si de ecran(mai intins da rarefiat). :yawinkle: Dar impresia lasata de A700 la atingere e de "cine vrea mai putin sa-mi faca piesele". A620 e mult mai placut la atingere si chiar lipsesc bavurile.TZ1 are o compresie cam mare la JPEG daca te uiti prin pozele facute cu el. Adik cam ce se intampla la Kodak. Ma asteptam la P880 sa fie mai deosebit daca privesti ce promite. Insa daca te uiti prin poze nu sunt chiar asa deosebite(daca excluzi faptul ca are obiectivul wide-angle).Primele electronice care le-am luat prin casa au fost Panasonic. Si inca cumpar Panasonic chiar daca nu cu aceeasi voiosie ca la inceput. Insa la aparatele foto nu pot sa zic ca sunt constanti in eforturi. Au scos un FZ20 (care l-am tot laudat) si te asteptai ca FZ30 sa fie ceva deosebit. :toimonster: La fel si la celelalte serii. Iar acum cu TZ1 ma asteptam sa imbine FX-ul cu FZ-ul si la calitatea imaginii nu numai la facilitati. Am vazut H2-ul de la Sony prin rafturi si ma asteptam sa ma impresioneze. Insa H1 pe care-l am nu-ti da impresia de "cheap" pe care o lasa H2. Mai ramane sa vad H5-ul si sa vad daca e chiar o revolutie la pozele facute cu el.E greu sa-ti alegi un aparat foto. Dupa ce am luat H1 regret un pic ca nu am cautat ceva un pic mai mic. Adik cand ies cu el dupa mine se cam simte. Dar voiam si flash puternic(pica compactele) si zoom mare(raman superzoomurile) plus reglaje manuale(hmmm). Si nici cu acumulatori proprietari nu ma incanta(pica FZ20-ul pe care-l voiam).

La astea se descurca binisor Panasonic.

la ce se descurca binisor Pana, la dvd playere? pai eu am testat un LG care stia si divx-uri LDA-530 si m-a impresionat un pic. reda cd-uri care nu imi mai mergeau nici in calculator, calitatea imaginii super.cu aparatele foto mie mi-a trecut faza cu super zoom-uri, prefer unul cu capabilitati wide-angle, iar in privinta greutatii tot asa am patit si eu vara trecuta cu un canon S2 IS (care nici nu m-a impresionat din cale afara) si asta nu era din cele mai grele.aparatele care m-au impresionat pe mine au fost olympus C-5060 si C-7070 si canon powershot Pro1. astea au fost tot timpul excesiv de scumpe si nici nu le-a scazut pretul in timp, dar aveau cam tot ce le trebuie.intre timp au aparut alte gadget-uri si parca nu as da atitia bani pe unul din cele enumerate.