Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest marius_barcelona

O intrebare pt cei BUNI!!!!!!!

Recommended Posts

Guest marius_barcelona

am tot gasit pe internet niste scheme pt amplificatoare si pentru inceput as vrea sa fac unul mai simplu,de 2 X 20W,cred ca imi ajunge si vreau sa va intreb daca pt un amplificator de 2 X 50W,sau daca se poate chiar mai mare as putem folosi un transformator luat dintr-un televizor mai vechi.se poate?va rog ajutati-ma si pe mine :yawinkle:

ambele amplificatoare si cel de 2x20 si cel de 2x50 le poti face cu integrate , si daca esti incepator asi recomnda sa cumperi niste kituri gata facute cu TA8210 (parca) si ceva cu TDA7294, daca tii neaparat sa le faci tu aici e mai complicat ,recomand ceva mic si ieftin daca vrei pe integrate TDA2003 TDA2030, pe tranzistori sunt multe scheme pt puteri mici ,si aici le alegi tu in functie de complexitate , in legatura cu transformatorul ala , nu cred sa faci mare lucru cu el , depinde de cat de mare e si daca ai posibilitate sa-l bobinezi

Guest marius_barcelona

cat de cat am habar de amplificatoare,dar toata problema ii cu transformatorul ala,inca nu stiu care ii rolul cel mai important,pt putere muzicala,sa reziste la volum mare?nu stiu.da ce transformator sa pun ca sa pot face un amplificator de 2X20 W?ca singur nu pot sal bobinef?!de la ce aparat sa iau un transformator???ajutati-ma pls!!!1

daca vrei sati faci un amplif de vreo 2*20W ai nevoie de un traf de 60VA (traful tre sa fie de 1.5X mai mare decat puterea totala a amplifului). Erau pe vremuri radiourile alea mari din lemn si date cu lac (asta daca ai bunici pe la tara) in alea ai putea gasi traf destul de mare. Poti si sa cumperi unul de pe net ca trafurile de putere mica cum iti trebuie tie nus asa scumpe

Sa inteleg ca cei care au raspuns aici sunt "BUNI" ?!?Acum, on topic. Stabileste-te la o configuratie/kit de amplificator. Sapa un pic si aici, eventual si LM3886 poate fi o solutie. In functie de ce ai ales afli ce tensiuni si ce putere implica. Apoi calculezi ce putere e necesara pe fiecare ramura a alimentarii, ( U*I), si dupa cum a explicat anterior Fixvid, inmultit cu 1,5. Apropo de magazine, in ziua de azi gasesti foarte multe pe net, chiar in Romania si mai ales la Cluj. O alta varianta e firma care are bannerul acela in sus-ul paginilor. Daca vrei sa-l faci singur, tine cont ca o sa ai nevoie de cablaje, asa ca pentru comoditate ar fi bun un kit...Cu stima,Costel

Guest marius_barcelona

da,am cablaj,am schema,am tot,doar piesele imi lipsesc.Dar problema este ca nu stiu de unde sa cumpar din Cluj asemenea piese,nu stiu un magazin anume cu sa ceva.Da,cred ca am trafu de la un radiou cu zici tu,dinala vechi,pt ca lam desfacut mai demult si am luat din el tot ce am crezut ca imi va fi de folos.Cum aflu ce tensiune si volti are trafu???mersi mult ca ma ajutati

Guest marius_barcelona

gata.am gasit transformatorul,dar nu ii asa de mare.are 2 fire albe,umul negru si unul albastru.Oare care sunt intrarile si care sunt iesirile?ce ziceti?cum pot afla lucrul acesta??

tu ai spus mai sus ca ai habar de amplificatoare cat de cat , asta ar insemna ca ai habar si de electronica ,..... dar se pare ca e mai greu de cat am crezut , daca nu stii ce sa faci cu un transformator si cum sa-l verifici , e dureros...

Si daca are si infasurare pentru tensiune anodica traf-ul acela? Rezistentele nu o sa duca la ceva bun in cazul asta... Si trebuie vazute amperajele, nu numai tensiunile. Tensiune poate sa fie destula, dar curent mic... Sau sa nu fie traful de iesire...E dureros, cum spunea cineva...

cat de cat am habar de amplificatoare,dar toata problema ii cu transformatorul ala,inca nu stiu care ii rolul cel mai important,pt putere muzicala,sa reziste la volum mare?

Oare la ce folosesc astia transformatoare, mama lor... :axe: Costel
Guest marius_barcelona

Am habar in sensul ca stiu sa le montez,sa leg,etc,daar nu stiu sa le masor pt ca nu am decat un singur aparat de masur,dinala ce gasesti in orice piata.:)

Guest marius_barcelona

nu stii ceva site,dar sa fie pe romaneste ca sa mearga treaba mai repede cu invatatu electronicii,ca daca ii pe engleza ma incetineste pana traduc tot si mai ales ca sunt cuvinte pe care nu le stiu?dar daca incerc sa fac amplifu asta oare as putea folosi sursa de la un calc,sa zicem de 400W sau 450W?si de cati bani as avea nevoi ca sa cumpar toate piesele care sunt in aceasta schema??mersiPS: nu pot pune schema pe aceasta pagina,imi zice The Extension doc is not allowed,at sub ce extensie sa-l fac documenctul?mersi

site pe romaneste nu stiu. Am vazut mai demult ceva articole pe http://www.electronica.ro dar acum nu le mai gasesc .. incearcati norocu pe google

iti mai dau un sfat: exista dictionare en-ro (cauta pe dc++) in care scrii cuvantul pe engleza, dai enter si iti da sinonimul pe romaneste. Asta te mai poate ajuta si in alte situatii

daca folosesti sursa de pc esti cam limitat la putere. exista o formula prin care poti sa determini puterea: p=u^u\r. Sa luam cazul ideal in care la iesirea unui canal vom avea tensiunea sursei de alimentare care in cazul sursei noastre este 12v: 12*12\8=18W. Deci vom avea max 18W pe canal folosind un difuzor pe 8ohm, dar asta e cam imposibil pt ca nu vei regasii acei 12v ai sursei si la iesirea ampliful :toimonster: . exista integrate de putere mica care fct si la 12v.

uploadeaza .doc - ul pe http://www.rapidshare.de si copiaza linku aici