Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

termometru pic16f628/ds1820/lcd2x16

Recommended Posts

• Replies 23
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

O intrebare: de ce ati simtit nevoia sa folositi un quartz? Eu am facut ceva similar(un sistem de alarmare cu DS18B20 ,3 butoane, un buzzer si un 16x2) dar am preferat sa folosesc oscilatorul intern.PS1: un cod sursa in clar?

• 1 month later...
Guest rappzoo

O intrebare: de ce ati simtit nevoia sa folositi un quartz? Eu am facut ceva similar(un sistem de alarmare cu DS18B20 ,3 butoane, un buzzer si un 16x2) dar am preferat sa folosesc oscilatorul intern.PS1: un cod sursa in clar?

Salut, ai poate fisierele pentru ce ai descris tu mai sus? folosesc pic16f628 pentru licenta si mi s-a cerut un senzor de temperatura...mai am si LCD'ul 16x2 . Ma puteti ajuta?MULTUMESC!

Cum, la Facultatea de Litere va dau la licenta sa faceti termometre? :nas: Ca daca esti la vreun profil tehnic, eventual electric, cred c-ar fi cazul sa incerci sa-l faci singur si sa pui intrebari in cazul in care ceva nu merge si nu intelegi de ce.

Guest rappzoo

am facut cablajul(dupa fisierele date de ionut) am plantat totul pe el insa am folosit un pic16f628 si imi afiseaza aceeasi temperatura intruna 24.64 grade C. La programare am selectat pic'ul 16f628 insa nici un rezultat...imi puteti da niste sfaturi? MULTUMESC!p.s nu am pus ds1820 invers, am respectat pinii gnd,dq, vdd

Guest rappzoo

Nu este mare inginerie dar functioneaza f. bine.

am facut totul dupa ce ai postat tu insa am folosit un pic16f628 iar rezultatul...aceeasi temperatura tot timpul 24,64 grade CAi idee ce as putea sa fac?
Guest rappzoo

"p.s nu am pus ds1820 invers, am respectat pinii gnd,dq, vdd".......Pentru DS1820 trebuie facute modificari in program.

Multumesc de ajutor. Din pacate nu gasesc ds1820...am acum doua versiuni sa zicem(ds18b20 si ds18s20) poate cineva sa modifice hex-ul pt acesti senzori? multumesc mult pentru ajutor inca o data!
Guest rappzoo

M-ai zapacit de tot ... Intai spui ca ai pus corect senzorul ds1820, apoi spui ca nu ai acest senzor ?!Hotaraste-te !!!Iuli09 are dreptate ! Din cand in cand datasheet-ul unei componente chiar este folositor !

Imi cer scuze daca v-am enervat cu lipsa mea de pricepere... Am senzorii insa nu exact acel model...eu am ds18b20 si ds 18s20...altceva nu am gasit. Mi-a spus cineva ca trebuie modificat in program, insa asm-ul postat nu merge de compilat cu mplab, da o gramada de erori.