Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TRANSFORMATOR AUDIO

Guest carsteamarian

Recommended Posts

Guest carsteamarian

AM CUMPARAT UN KIT SUBWOOFER 100 W SE ALIMENTEAZA LA 18-22VSI NU STIU CE TRANSFORMATOR SA CUMPAR,AM VAZUT CA ARE 3 PICIORUSE PENTRU ALIMENTARE,CINE POATE SA MA AJUTE SI PE MINE,,MULTUMESC

post-66352-139829423469_thumb.jpg

• Replies 12
  • Created
  • Last Reply

salutari, scuze de offtopic mi-am cumparat si eu un asemenea kit(identic) acum vreo 2 ani si mi-am prajit placa de sunet pe motiv ca nu avea condensator pe intrare(semnal) . Verifica si vezi daca are si daca cunosti cat de cat vezi ce e pe acolo(e made in China!). Se aude bine acest kit problema e ca nu scoate 100w bass ci cam vreo 40... 50w, adica un pic mai tare decat un bass scos dintr-un Genius cel putin asa mi s-a parut.

Guest carsteamarian

da aici ai dreptate dar am vazut ca are condesator ,dar problema este cum il alimentez,am un transformator el are doar 2 fire iar kit-ul are 3 si nu stiu cum sa le leg,,le_am pus eu pe acolo cum le_am pus si se aude gajait,infundat si foarte incet,am mai vazut ca are si 2 leduri ,unu verde si unu rosu ,la mine se aprinde doar cel verde,sau daca schimb firele intre ele se aprinde si cel rosu dar intra protectia{impotriva scurtcircuitului} aia in functiune,chiar nu stiu ce sa ii mai fac

Asa cum ai procedat tu ai mari sanse sa-l faci praf ( daca nu cumva l-ai facut deja). Electronica nu se face la plesneala. Daca nu functionea cu firele intr-un fel , hai sa le pun invers. Nu merge asa. Si daca pe placa trebuie sa dai o alimentare pe 3 fire, pai asa si trebuie sa faci. Adica o alimentare dubla, un + o masa si un - .

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines