Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TV PHILIPS DIAGONALA 37CM

Recommended Posts

• Replies 13
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

merci, asta era, raman dator; daca esti din buc dau berea mai repede :partyman: Cateva intrebari: cum pot masura sau eventual testa buk 444 ? cele 2 piese incercuite sunt rezistente de 1 ohm ? ce insemna cele 2 laturi paralele de pe rezistenta ? Help pls :prayer:[/url]

Cred ca sunt asazisele "pleznitori",rezistente ce se ard daca se scurcircuiteaza componenta cu care sunt inseriate-tz. dioda -, pentru a proteja restul montajului.

ok, m-am lamurit; merci , mai ramane treaba cu buk-ul, cum se masoara sau un montaj simplu cu care sa pot testa tranz :) Salutare !

Daca imi spui ce fel de aparat de masura ai, poate ca o sa-ti sugerez o metoda se masura.

Am 2 aparate de masura, unul este cel clasic care se gaseste peste tot, negru, digital; celalat este un DT9208A, nu situ daca seria asta iti spune mai multe despre el este mai mare ca dimensiune, masoara in plus temperatura, condensatoare, frecventa si "bonus" are buzzer la dioda atunci cand exista contunuitate :P

eu zic mai bine sa spui ce problema ai la el.e adevarat ca se duce si trz respectiv ,dar mai greu.eu personal l-am gasit rareori defect.sint alte belele la sasiu asta..

Problema este alimentarea, tensiunea de 95 de volti este de 34 de volti; Am gasit arse rezistentele de 1ohm de protectie, si vre-o 2 diode; Tranzistorul a fost ars, toate jonctiunile aveau continuitate Maine, adica Duminica sper sa am timp sa ma ocup mai mult de tv; am sa revin cu amanunte... multumesc pt mesajele voastre...bafta!

eu zic mai bine sa spui ce problema ai la el.e adevarat ca se duce si trz respectiv ,dar mai greu.eu personal l-am gasit rareori defect.sint alte belele la sasiu asta..

Problema este alimentarea, tensiunea de 95 de volti este de 34 de volti; Am gasit arse rezistentele de 1ohm de protectie, si vre-o 2 diode; Tranzistorul a fost ars, toate jonctiunile aveau continuitate Maine, adica Duminica sper sa am timp sa ma ocup mai mult de tv; am sa revin cu amanunte... multumesc pt mesajele voastre...bafta!
ok. dar de ce te interesa cum tre sa arate un buk la masurare?atit timp cit arata scurt?oricum ,problema ta poa sa fie si trafo linii.pt. a verifica scoate but din linii si tiristor de protectie.vezi ce se intimpla cu tensiunea de alim. a finalului...