Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Masina de bobinat in model fagure


viopa

Postări Recomandate

10 minutes ago, yo9hrb said:

Am si eu in constructie o masina de bobinat (nu fagure). Pentru reductie folosesc setul de roti de schimb de la strungul chinezesc (am doua seturi). Se gasesc relativ ieftin pe Aliexpress, doar ca este de asteptat. 

Buna seara,

 

Multumesc pentru sugestie.

Asa cum am mai spus voi folosi in loc de roti dintate angrenate direct, roti dintate pentru curele dintate si voi face un reductor in doua trepte. am deja pinionul (17 dinti) doua roti de 6 dinti si o curea dintata. mai trebuie o curea dintata si un pinion cu 20-25 dinti. Calculez trenul de roti si revin aici.

 

Trebuie sa merg mai departe in proiect pe doua masini de bobinat:

 

  • una normala si solida pentru bobie mari si cu sarma mai groasa, (un proiect interesant de masina de bobinat cu comanda CNC aici: )

 

 

  • alta pentru bobine fagure

 

Poate puneti si dvs ceva poze cu proiectul dvs.

 

Multmesc

Cu stima,

Antonio

 

Link spre comentariu

Buna ziua,

 

Proiectul continua,

 

Am realizat azi cama care va actiona numaratorul mecanic de spire.

Numaratorul e cam naspa dar voi fi cu ochii pe el pana gasesc unul electronic reversibil ca lumea

 

Masina de bobbinat (si filetat la nevoie :reytre) e gata.

 

Acum incepe greul, trebuie sa reiau de la zero proiectul masinii de bobinat bobine "fagure" universal" etc.

Cum nu prea sunt fonduri cred ca cea mai ieftina solutie ar fi una cu comanda CNC (controler Arduino)

 

Pro:

  • se gasesc componente CNC ieftine
  • Constrctia mecanica nu cere super precizie si mai ales rigiditate constructiva

Contra:

  • lipsa de experienta si pe meanica si pe comanda electronica

 

Cu stima,

 

Antonio

 

 

Masina_BOBINAT.jpg

On 5/8/2022 at 10:18 PM, yo9hrb said:

Proiectul meu, deocamdata, consta intr-un ax, doi rumlenti si carcasa lor. Cand va mai avansa, evident voi pune poze, chiar pe topicul dvs (daca nu e vreo problema).

Buna seara,

 

Nu-i problema daca puneti si dvs proiectele dvs aici. E chiar mai bine. Cu cat mai multe idei cu atat mai multa inspiratie.

 

Cu stima,

 

Antonio

Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...

Buna seara,

 

Proiectul continua, Am realizat sistemul de distibuite al firului si mai am sisemul de tensionare al firului (pe placa de textoit) voi folosi sistemul de la masinile de cusut.

 

Cum e gata fac o poza mare sa se vada bine mecanismul

 

 

Cu stima, Antonio

 

 

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...
  • 9 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Buna seara,

 

Am facut progrese cu noua masina de bobinat.

In prima faza voi face corpul central al masinii cu actionare prin demultiplicare cu un motor electric de putere mica.

La nevoie se poate monta pe ax o manivela pentru bobinat manual cu sarma groasa.

 

Transmisia cu ajutorul curelelor dintate este extraodinara! (FF putine vibratii si foarte "precisa")

Axul masinii sta pe doua lagare din bronz grafitat, lagare recuperate de la un biax.

 

In faza a doua urmeaza sistemul de intindere si distribuire sarma in mod "fagure" si/sau "universal".

Ce parere aveti?

 

Multumesc

 

Cu stima,

image.thumb.jpeg.03012ec5e05147ab143738399e91bf83.jpegimage.thumb.jpeg.7372d4c1154bc1c3744ecfd2cc659ab5.jpeg

 

AFCtin

Editat de AFCtin
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

:aplauze

 

Arata foarte bine si robusta, astept continuarea! Spor la treaba!

 

Mi-as face si eu, am vreo 3 motoare la 12V, au cuplu f mare, dar ma gandesc sa fac si un regulator de turatie pwm, ca sa nu scada cuplul la turatie mai mica.

Editat de Untold
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări