Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest neculea corneliu

clasa d pe lampi-revin ,n-am ce face!

Recommended Posts

Guest neculea corneliu

am mai postat aici si m-au trimis in pagina lui overdrive care este un amator si habar n-are care este tara lui.dupa el lampile nu pot reproduce semnale patrate fiindca le rotunjeste...desi subiectul acesta nu a fost acceptat aici pe motiv ca apartine rubricii retro ,eu cred ca nu este adevarat.dealtfel multi din cei de la retro habar n-au ca lampile pot lucra in comutatie,sau, daca stiu ,au iesit la pensie si nu le mai pasa.SO:are careva habar de amplificatoare in clasa d ,pe lampi?a incercat careva?ca de obicei...eu n-am mai avut timp sa-mi incerc puterile si cu asa ceva,dar ma gandesc :cu un ir 2011 n-ar fi imposibil sa exciti o pentoda.si oricum nu se comporta mosfeturile in frecventa la fel de bine ca o lampa.Peavey face de ani buni amplifuri in clasa ab pe tranzistoare care excita lampile finale,dar problema acolo a fost dintotdeauna traful de iesire.ma gandeam ca un traf de ferita ar fi mai elegant,ca sa nu mai spun ca pe piata neagra circula destule lampi de doi kw,bucata.

in primul rand daca vrei sa faci ceva anume trebuie sa cunosti elementele componente- in cazul tau lampiledaca nu crezi ce iti zic ceilalti, pune singur manuta pe ele si apuca-te de experimentein domeniul asta nu faci nimic doar cu vorbeasemanator si cu oamenii - ar fi bine sa-i cunosti, sa vezi cat habar au sau nu, apoi sa-ti dai cu parereaprin faptul ca ai aruncat aici niste cuvinte aiurea nu rezolvi nimic :axe: apropo overdrive e roman din romania :smt003 facem pariu ca stie care e tara lui?

pentru ce naiba amplif in clasa d pe lampi? ha?faptul ca sa inventat clasa D , a fost ptr a rationaliza consumul de energie electrica(adica a creste randamentul undeva la 90% fata de alte clase 70%)si apai clasa D in nici un caz nu e o clasa care sa dea clasa la fidelitate.si un amplif pe lampi cu energia care o consuma ptr incalzirea catodului.... iese o clasa A din pct de vedere al consumului.deci in concluzie un amplif pe lampi in clasa D ar fi o cretinitate buna de nimic

:finga: bineinteles ca lampile (tuburile electronice mai corect spus) pot lucra in comutatie, de exemplu schema oscilatorului astabil cu tranzistoare deriva de fapt dintr-o schema asemanatoare mai veche implementata cu tuburi,pt a bloca o trioda de exemplu trabuie sa-i negativezi grila fata de catod suficient de mult ca sa anulezi curentul uzual -15...-30V este suficient, ca sa conduca la un curent apropiat de curentul de saturatie al catodului aplici un potential 0 sau usor pozitiv pe grila fata de catod, astea sunt cele doua extreme, deci cu o comanda corespunzatoare pe grila ai rezolvat problema, depinde de capacitatile parazite intre electrozii tubului la ce valoare maxima de frecventa poti comuta practic si economic tubul, dar se pot obtine relativ usor frecvente de zeci de kHz, de exemplu etajul final de linii la TV-urile vechi lucra cu o pentoda de putere in comutatie la frecventa de 15kHz, si sigur putea fi dus si mai sus, la un tub de putere mai mica frecventa poate fi mai mare.

:finga: bineinteles ca lampile (tuburile electronice mai corect spus) pot lucra in comutatie, de exemplu schema oscilatorului astabil cu tranzistoare deriva de fapt dintr-o schema asemanatoare mai veche implementata cu tuburi,pt a bloca o trioda de exemplu trabuie sa-i negativezi grila fata de catod suficient de mult ca sa anulezi curentul uzual -15...-30V este suficient, ca sa conduca la un curent apropiat de curentul de saturatie al catodului aplici un potential 0 sau usor pozitiv pe grila fata de catod, astea sunt cele doua extreme, deci cu o comanda corespunzatoare pe grila ai rezolvat problema, depinde de capacitatile parazite intre electrozii tubului la ce valoare maxima de frecventa poti comuta practic si economic tubul, dar se pot obtine relativ usor frecvente de zeci de kHz, de exemplu etajul final de linii la TV-urile vechi lucra cu o pentoda de putere in comutatie la frecventa de 15kHz, si sigur putea fi dus si mai sus, la un tub de putere mai mica frecventa poate fi mai mare.

Corect, PL 500 in vechile televizoare cu lampi , lucra in conditiile descrise mai sus de @tavix

Cel mai mare emitator de radio din europa functiona cu tuburi in clasa DUn tub din amplificatorii finali are in jur de 80Kg si un curent de filament de 600A :rolleyes: P.S. Emitatorul era din Ro

Aia e emitator in clasa D nu amplificator audio...Totusi sunt de parere ca nu trebuie sa te opreasca nimeni daca tu vrei sa-ti construiesti un avion cu senile, dar asta nu-ti permite sa aduci jigniri unui operator al forumului, ma refer la overdrive.Si totusi amplificatoarele in clasa D au randament peste 90% adica din energia consumata doar 10% e caldura...Sa zicem ca il faci cu lampi...alea oricum se incalzesc, poti sa le comanzi cum vrei tu, ca tot vor avea disipare termica de la anod sau filament, si in privinta fidelitatii astea in clasa D sunt folosite pt bass ca la frecvente mari au calitate slaba ...asa ca il faci degeaba fa-ti unul cu tranzistori , iti dau eu schema, si apoi fati unu in clasa A sau AB cu lampi si o sa fii multumit de munca ta, mai bine asa decat sa-ti pierzi un an din viata facand ampliful ala sa mearga

am mai postat aici si m-au trimis in pagina lui overdrive care este un amator si habar n-are care este tara lui.dupa el lampile nu pot reproduce semnale patrate fiindca le rotunjeste...desi subiectul acesta nu a fost acceptat aici pe motiv ca apartine rubricii retro ,eu cred ca nu este adevarat.dealtfel multi din cei de la retro habar n-au ca lampile pot lucra in comutatie,sau, daca stiu ,au iesit la pensie si nu le mai pasa.SO:are careva habar de amplificatoare in clasa d ,pe lampi?a incercat careva?ca de obicei...eu n-am mai avut timp sa-mi incerc puterile si cu asa ceva,dar ma gandesc :cu un ir 2011 n-ar fi imposibil sa exciti o pentoda.si oricum nu se comporta mosfeturile in frecventa la fel de bine ca o lampa.Peavey face de ani buni amplifuri in clasa ab pe tranzistoare care excita lampile finale,dar problema acolo a fost dintotdeauna traful de iesire.ma gandeam ca un traf de ferita ar fi mai elegant,ca sa nu mai spun ca pe piata neagra circula destule lampi de doi kw,bucata.

cred ca despre asa ceva este vorba! cineva a incercat si se pare ca a reusit! daca nu a ajuns pe la noi nu inseamna ca nu exista!http://www.davidberning.com/zh270.htmam si schemele pentru amplificator, cred ca s-ar putea gasi si datele de constructie pt trafuri( pe ferita evident)!numai bine!
Guest neculea corneliu

imi cer scuze in mod oficial fata de overdrive.am exagerat intr-adevar.dar ,omule ai facut o greseala fundamentala spunand ca amplificatoarele in clasa d functioneaza "suprasaturate".intr-adevar,orice componenta electronica,la suprasaturatie deformeaza semnalul pe care trebuie sa-l proceseze,dar amplificatoarele in clasa d functioneaza in doua stari:saturat si nesaturat-teoretic...practic,intotdeauna exista mici abateri.inteleg semnificatia numelui tau nu doar teoretic ,dar cred ca aici nu se aplica.