Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Finisarea aluminiului...


Postări Recomandate

Mar interesa si pe mine daca stie cineva, daca exista vreo perie sau ceva de genul asta sa poti da lustrul la aluminiu...pe mine ma intereseaza ca vreau sa imi fac un amplificator si sa folosesc foaie de aluminiu de 2 mm....si vreau sa ii dau luciul...si ce pot sa aplic peste sa nu se oxideze...sa nu se vada degete puse pe el....eu am vazut o chestie de genul asta...era un fel de perie care se atasa la bormasina si dadea luciul....acum nu stiu daca exista si la noi in romania....va rog sa imi spuneti unde gasesc si cum se numeste... multumesc

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Înainte sa ajungi la pasla, foloseste smirghel din ce in ce mai fin pana nu mai ramâne nici o zgârietură.

Eu am facut chestia asta cu un banal disc de pasla si pasta de lustruit (aia verde), dupa care l-am lacuit.

Despre ce pasta verde este vorba? De unde? Cât?
Link spre comentariu

Chestia aia verde de care vorbeam este de fapt o carbura de ceva (parca siliciu, eu la chimie am promovat ca era mama colega cu profa de chimie :supz: ) oricum cu o duritate f. mare, dar foarte fina. De aceea lustruieste, chiar si cele mai dure oteluri. Pentru aluminiu merge f. bine, dar poti incerca si cu scrum de tigara cu putin ulei (eventual un ulei subtire). Nu merge f. bine la suprafete f. mari. (asta e partea binefacareata a fumatului :rock: )

Link spre comentariu

Freci cu ciocolata pana iti creste barba, stai linistit. Nu te mai lua dupa bancurile de la Mithbusters. .

Ai facut scurta la mana incercand? :d Nu ma iau dupa bancuri, incearca sa lustruiesti un fund de cutie de pepsi cu ciocolata, sa vezi ce oglinda frumoasa o sa apara :P. Eeste pe net o pagina ( din pacate nu o mai am ) cum sa aprinzi un foc cu asa ceva, aviz celor care au de gand sa se rataceasca prin salbaticie.
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator Koji

Cauta branturi de pasla si taie mai multe discuri atat cat ai nevoie.Le pui pe un ax si te-ai scos.Ideea este ca, cu cat te vei stradui sa fie mai lucios cu atat vor fi mai vizibile urmele de degete, chiar si cele mai fine zgarieturi.Eu as merge mai bine pe o varianta de matuire, pe care o vei obtine mult mai usor, freci placa cu smirghel aspru intr-un singur sens (de preferinta in lungime placii), dupa care bagi placa in soda caustica si o sa se albeasca foarte misto.succes (pt. ambele variante) :yawinkle:

Link spre comentariu
Vizitator Koji

daca vrei sa fie mata nu mai are rost sa o lacuiesti pentru ca lacul o face iarasi lucioasa. este posibil sa fie si lac mat, dar nu stiu nimic despre asta.

Link spre comentariu
Vizitator Koji

cauta un atelier de gravura si vezi ce pret iti cere pt. a-ti grava ce ai tu nevoie. in felul asta spui la revedere vopselei care oricum nu are aderenta pe aluminiu. koji

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări