Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Am nevoie de gauri difuzoare ingropate

Recommended Posts

• Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cu 70-80 lei cumperi o freza si le faci singur, ad aeternum.Sau imprumuti una...Iti va lua 30-60 minute pana te inveti cum se face, pe un rest de material.LE * - frezele vin cu cel putin un cutit; un set de 16-20 de cutite costa 20 lei (cutite moi, chinezesti, dar pt mdf sau pal sunt f excelente).Se poate lua cea mai mica si mai ieftina freza, niciodata nu va fi problema de putere. Un compas este ideal dar in lipsa se construieste unul dintr-o bucata de material gaurit si 1-2 suruburi. Fara experienta prealabila, cu tot cu constructia compasului, in 60 de minute se poate trece la frezat.

Eu am dat pe a mea, 500 ron, pe freze dau cam 30-50 ron bucata. Am sursa de freze industriale, speciale, cu 15-20 euro bucata. Freze care gauresc si frezeaza simultan... foarte important...Masina de frezat, are un dispozitiv pentru compas, tot ce-ti mai trebuie e o placa de plexiglass cu o gaura de 17mm pentru dispozitiv, si alte gauri, pentru centrele cercurilor in cauza. Problema e alta, daca omul are doua maini stangi, nu se va descurca... nu zic ca-i asa, presupunem. Si mai mult complica lucrurile...Dupa felul in care a pus omul problema, implicit intrebarea, cred ca mai bine ar merge la un cnc...