Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Programator 24cxx 93cxx


Postări Recomandate

Salutare, Am construit un programator simplu pentru 24cxx si 93cxx si nu reusesc sa citesc nimic cu el. Am folosit ponyprog si icprog si tot nimic. Schema pe care am facuto este mai joj la care am tot facut modificari si tot nu am reusit. Singura modificare pe care am factuto cu folos este de a conecta pinul 7 cu 6, asa macar imi vede programatorul.Am mai cautat si pe net si pe forum alte scheme si am vazut ca sunt cam la fel deci schema ar trebui sa fie buna numai ca nu merge neam.PS: Daca nu am postat unde trebuie rog sa fie mutat postul.

post-16702-13982940198_thumb.gif

Link spre comentariu

Salutare, Am construit un programator simplu pentru 24cxx si 93cxx si nu reusesc sa citesc nimic cu el. Am folosit ponyprog si icprog si tot nimic. Schema pe care am facuto este mai joj la care am tot facut modificari si tot nu am reusit. Singura modificare pe care am factuto cu folos este de a conecta pinul 7 cu 6, asa macar imi vede programatorul.Am mai cautat si pe net si pe forum alte scheme si am vazut ca sunt cam la fel deci schema ar trebui sa fie buna numai ca nu merge neam.PS: Daca nu am postat unde trebuie rog sa fie mutat postul.

In pony prog merge bine ,si eu am facut-o si este ok.Daca ai respectat schema trebuie sa functioneze. :da
Link spre comentariu

am setat cum ai zis si 24XX Auto si nu merge... imi zice "device not responding". am incercat si cu alte memorii 24c si tot nu mergeLE: montajul este exact ca cel din schema, singura modificare este ca am legat pinul 7 de 6 altfel nu imi vedea progaramtorul. Acum cand dau Probe imi zice test OK daca nu legam 6 de 7 imi zicea test failed ori cum asi fi setat programul.

Link spre comentariu

tot nu am reusit... :( sa nu fie memoriile mele bune? dar am incercat cu doua 24c si cu una 93c si tot nimic. Nu stiu ce sa ii mai fac ca sa meraga....Am vazut ca in unele scheme diodele D1 D2 D3 si D4 sunt de 4,7V eu am pus cum este specificat in schema de 5,1. Asta sa fie problema?

Link spre comentariu

In paranteza fie zis ,eu n-am nici o incredere in astfel de programatoare alimentate din port, porturile serial si paralel sunt porturi de date, nu mufe de alimentare!E la noroc, uneori tine, alteori portul e prea slabanog...

Mai bine va faceti doua programatoare astfel:

Pt.24Cxx:

Posted Image

Pt.93Cxx:

Posted Image

Prima merge garantat pe orice PC, dar necesita alimentare de 5V(o mica "cutioara chinezeasca"+LM7805 e deajuns.).

Link spre comentariu
:)) simt ca inebunesc. Am facut cea mai simpla schema posibila, adica cea postata de Spitfire putin mai sus. Alimentata dintr-o "cutiuta chinezeasca" + LM78l05 si am 5V batz!!! in pinul 8, dar tot nu merge. Ma duc sa ma sinucid :)).Serios vorbind acum, nu ramane decat o problema software. Ceva setari...ceva drivere...nici nu mai stiu :nebunrau:
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări