Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Camera cu port bass reflex pentru medii

Guest Mordor

Recommended Posts

Guest Mordor

Am vazut ca nimeni nu pune accentul in discutii pentru camera de medii.La aceasta camera separta se mai iau in calcul parametrii difului inchis acolo?Am vazut ca unii spun:fa o camera de 1l si e destul,desi producatorul recomanda 5l...Care e faza?Daca nu se respecta indicatiile pentru camera inchisa data de producator pentru diful X,se construieste ori prea mica ori prea mare...ce dezavantaje...sau avantaje ? pot aparea presupunand ca au fost facute corect toate calculele,exceptie cel al camerei inchise a mediilor...Dar daca media ar fi filtrata foarte jos,sub 400Hz si i s-ar face un port bass reflex calculat pentru camera si difuzor?

• Replies 15
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu are rost sa ii faci bass reflex la camera de medii, cel mult vei obtine o rezonanta suparatoare. Daca faci camera mai mica, pierzi o parte din capatul de jos al benzii de frecventa pe care o poate reda acel dif de medii, si/sau iti face un varf la acea parte de jos. Ambele probleme se pot rezolva din filtru, dar pentru asta trebuie sa faci ceva masuratori.Parametrii T/S nu sunt atat de critici pt medii si inalte cat sunt pentru basi, pentru ca ele trebuie sa miste mult mai putin aer. Ce trebuie sa stii este sa nu folosesti o medie sau un tweeter sub frecventa de rezonanta, si cam atat.

Guest Mordor

Pai de asta am si adus in discutie.Ma gandeam ca poate un port reflex poate aduce ceva imbunatatiri pe partea de medii,o naturalete,un sunet mai cald,pentru o camera calculata perfect pentru medie,dar in acord cu intreaga incinta.

• 3 weeks later...
Guest Mordor

Am experimentat un diuzor medii-bass ieftin cel aveam prin pod,un Monacor SP 6/4,pe 4 ohmi,cu un filtru tot de la Monacor,pe 3 cai,folosind partea de medii(300-1800Hz),in 3 cutii diferite inchise,de 1l,3l, si 6l cat specifica producatorul difului,pentru a demonstra faptul daca o cutie mai mica sau mai mare pe medii influienteaza sunetul.Rezultatul:o cutie mica are o rezonanta naspa,mediile sunt seci,fara timbru deosebit,si nu permite difului sa redea corect partea de jos a frecventei difului.O cutie mare,conform producatorului,schimba tonalitatea si timbrul sunetului,rotund,dinamic si cald,coborand mai jos in frecventa.Insa o camera de 6 litri pentru acest dif experimental,intr-o incinta de 3 cai,determina niste dimensiuni destul de mari ale cutiei generale...Gresesc undeva?Se considera rabat micsorarea camerei mediilor din insuficienta de spatiu,pentru a pierde partea de jos a frecventei si a dinamicii difului de medii?Daca gresesc undeva va rog sa ma luminati.Monacor SP 8/4Impedance 4ΩFrequency range f3-8,000HzFree air resonance (fs) 65HzTotal Q factor (Qts) 0.49Equivalent volume (Vas) 6 lMusic power 60WMAXPower rating 30WRMSSPL (1W/1m) 90dB

Celebrele WILSON PUPPY sunt prevazute cu port bassreflex in piramida care adaposteste difuzoarele de medii si inalte.portul este interschimbabil,pentru power solid-state sau power vacuum-tube(difera lungimea acestuia)Am intervenit ptr. a sustine observatia lui "Mordor" privitoare la faptul ca nimeni nu a abordat problema portului bassreflex la camera de medii.Scriu despre aceste incinte deoarece le-am pipait, ascultat,admirat.

Guest Mordor

Pai si eu u tot un bass-mid am folosit?Garantat o camera corespunzatoare ca volum cu sau fara port bass reflex determina o alta reactie a membranei difului in raport cu volumul de aer pus in miscare,ceea ce determina schimbarea frecventei de rezonanta a membranei,respectiv a tonalitatii sunetului.Se aplica aceeasi regula ca si la bass,referitor la parametrii de rezonanta pentru un anumit volum de aer pus in miscare.Cred ca reprezinta o mare greseala ignorarea importantei volumului camerei de medii inchisa sau cu un eventual port.Consider ca ne autoconvingem cu conceptii fixiste referitor la constructia de incinte.

In testul facuta de tine cu dif Monacor la diferite volume nu ai spus nimic despre faptul ca era integrat intr-o incinta cu trei cai . Reiese clar ca era de unul singur , de aci si observatia mea. Puteai sa aduci o lamurire suplimentara si nu sa dai cu secretii nazale in fasole. Cit timp nu descri clar conditiile de test observatiile sunt fara rost. Cit despre Wilson, piramidele lucreaza de la 200Hz in sus, e normal sa faca o liniarizare in zona asta umflind cu basreflexul ce nu poate mid-ul. Off topic, basreflexul cinta o nota, aia de acordaj, cu putin antrenament si inzestrare o auzi de te saturi. De aci si utilizarea la medii a incintei inchise, in zona medii un basreflex strica ciorba, s-ar auzi numai el.

Un tweeter cu raspuns liniar ascultat singur incepe sa sune din ce in ce mai bine daca e taiat din ce in ce mai jos. IAr daca nu e vorba de un tweeter mofturos s-ar putea ca cel mai bine sa sune fara filtru! In aplicatia finala insa lucrurile stau complet diferit.Consider ca tu te-ai autoconvins ca suna mai bine asa. In realitate exista suficiente materiale si programe care pot determina influenta camerei asupra raspunsului in frecventa, si cu putina experienta le poti corela cu realitatea. Evident ca influenta aerului din spate nu este deloc neglijabila, dar nu e ceva imposibil de calculat si pus la punct in aplicatia finala.Doi la mana eu cred ca reflexul ajuta putin difuzorul prin stavilirea cursei membranei in zona de acordaj, scazand distorsiunile. De cantat ma indoiesc. Posibil ca in zona respectiva wooferul sa dea tonul. Ma refer aici la aplicatia descrisa de romica-b. Chiar si asa, asta nu inseamna ca e o solutie geniala/un secret al fericirii. Sunt alte aspecte mult mia importante.