Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Strungul meu Quantum 250x550 universal 125mm motor750W 550mm


Postări Recomandate

Tot eu va sacai cu alta intrebare.Cu piesele acelea de timonerie am rezolvat momentan.Un strung ca al dumneavoastra poate prelucra si metale mai dure?As avea nevoie de 8 suruburi confectionate din prezoane de chiulasa.Din cate stiu astfel de prezoane sunt foarte dure si necesita prelucrari speciale.Colac peste pupaza mai am nevoie sa fie si cu cap torx sau imbus.Nu gasesc dimensiunile de care am nevoie cu aceste cerinte (cap torx/imbus si otel dur) de aia intreb daca se pot prelucra din alte piese. P.S. se pierd cumva din proprietatile metalului la prelucrarea mecanica??? intreb si eu ca nu am fost niciodata prea apropiat de domeniul metalelor si al prelucrarii lor.Multumesc anticipat de raspunsuri.

Link spre comentariu

Bucsile sunt din bronz sau din alama?Nu e clar ce material ai folosit.Bronzul e un aliaj al cuprului cu staniu, aluminiu, etc iar alama e un aliaj al cuprului cu zincul, el poate fi grafitat sau nu.Ar trebui sa fie din bronz, alama nu e buna in acest scop.Spune-mi si mie sursa pt bara de bronz sub 30 lei/kg, la pretul asta ma intereseaza si pe mine.

Link spre comentariu

Paradoxal cand am inceput sa sun la vreo 5-6 firme am primit 29 lei +tva la alama / kg54-59 lei + tva la bronz grafitat sau nu.Ceva nu e in tregula aici.O sa incerc sa caut la centrele de primire fiare vechi.Nu inteleg de ce preturile ce apar in cautarile pe Bizuu si alte pagini ce aduna oferte de la firme nu se mai pastreaza.Eu folosesc BRONZ acum . Adica ce se vede in poze pe strung e o bara de bronz.Alama nu am. Din ce stiu eu bronzul poate fi grafitat sau nu, alama grafitata nu am vazut/auzit, dar nu inseamna ca nu exista.

Link spre comentariu

O plimbare la soare de primavara prin targurile bucurestene.

 

Lineta fixa strung 25 lei

curele 230 XL pentru strungul meu, 4 buc 25 lei toate, 2 buc Optibelt si 2 buc ceva " bando sincronous", nu scrie.

cutite strung la 3-5 lei

pietre polizat 3 la 5 lei

burghie de centruit 3 la 5 lei

 

Lineta fixa necesita o placa de adaptare, o sa o fac din placi suprapuse din aluminiu.

Probabil va fi utila atunci cand vrei sa iei strat fin dintr-un ax ca sa nu flambeze.

 

Avand in vedere ca la Rocast e 50 euro +tva, e o afacere foarte buna.

 

http://www.99poze.ro/Scule_din_traguri_ ... cse_bronz/

Link spre comentariu

Acum de, ce sa spun, materialul meu se strunjeste ca nisipul, face o ceata fina si e galbui.Acum sincer nu conteaza ce e ca alti bani nu dau pe material, asta e si pasta il maruntesc.Alama parca duce mai mult spre cupru la culoare, mai roscata.Daca tot am cumparat lineta m-am pus pe treaba. I-am facut un suport de adaptare dintr-o bucata de aluminiu recuperata.Arata cam asa:Inainte de a continua strunjirea am de lucru intens la protectie. Trebuie sa construiesc un sistem de protectie din plexiglas, dar sa las loc si la maini sa actioneze manetele. Ma apuc de desenat si taiat materialul. Sper sa termin in cursul zilei de maine.

Link spre comentariu

Daca la srunjire sar aschii ca si nisipul, sau foarte fine mai mult ca sigur ca materialul este alama.Bronzul este mai moale si nu arunca asa aschiile.Lineta care ai achizitionat-o se numeste lineta mobila sau lineta de urmarire caci se deplaseaza odata cu caruciorul.Ca si pozitie ar trebui sa stea in spatele cutitului bentru a impiedica materialul sa se "suie" pe cutit.felicitari pntru achizitii!

Link spre comentariu

Sinncer nu imi dau seama unde vrei sa spui ca vine in spatele cutitului sa nu se suie materialul pe cutit.

Eu credeam ca e folosita la prelucrari de material lung si subtire ca sa il tii din spate sa poti strunji in el, bine inteles degrosari foarte fine ca sa poata rezema lineta, sau prelucrare de la universal spre papusa mobils ai sa faci cota linetei inainte de a o monta, sa zicem ca prelucrezi 5 cm de toja inainte, montezi lineta si apoi te plimbi pana la papusa mobila.

 

Ei uite ca am terminat de facut prima bucsa.

3 poze zici si restul in link http://www.99poze.ro/Prima_bucsa_din_br ... ctificati/

cote bucsa:

- lungime totala 20 mm

- diametru exterior mic 20,8 mm

- diametru exterior mare 25,5 mm

- grosime guler 6 mm

- diametru interior 14,1 mm

 

Dupa ce mai fac inca o bucsa ma apuc sa tai blocurile de aluminiu si sa fac gaura in ele pentru montarea bucsilor. Apoi trebuie realizata cota finala pentru trecerea arborelui si gaura de gresare.

Link spre comentariu

Daca la srunjire sar aschii ca si nisipul, sau foarte fine mai mult ca sigur ca materialul este alama.Bronzul este mai moale si nu arunca asa aschiile...

Este exact invers Radu. Probabil ca le-ai inversat din greseala. Alama este un material mai moale si are inclusiv proprietatea de maleabilitate (se poate trage in bare, sarme si table de orice grosimi). Din acest motiv, alama se poate prelucra inclusiv prin stantare si matritare la rece. Se pot realiza de exemplu bucse rulate din tabla subtire sau medie din alama. Bronzul nu are aceste proprietati, fiind un material care poate fi modelat doar prin tehnologii de turnare. Aschierea bronzului se face cu un sunet (scartait specific) iar aschiile se detaseaza in functie de tipul bronzului in mod discret, fiind uneori asemanatoare cu solzii marunti ai unui peste, iar alteori sunt asemanatoare cu nisipul fin. In ceea ce priveste culoarea, la alama este mai aramie, in timp ce pronzul este doar cu o nuanta mai aramiu ca aurul.
Link spre comentariu

Daca o spuneti din experienta atunci eu am gresit si dumneavoastra aveti dreptate.Eu am lucrat cu bronz de doua ori (si sigur era bronz) si anume cu bronz grafitat si acela cu cutit bine ascutit scotea span doar ca daca-l atingeai era friabil, si o alta varietate foarte moale.La mine alama sare in toate directiile cand o prelucrez in viteza mare si cu avans mare, daca o prelucrez cu avans mic scot span ca la otel.

Link spre comentariu

Felicitari pt achizitii. Avansezi bine. Am o intrebare: bare de otel ai cumparat? De unde si cu cat?Intradevar pretul in obor la materiale mi se pare exorbitant, dar din pacate usor usor va fi greu de gasit in alta parte. Stiu ca la un moment dat si eu enervat fiind de preturile lor am sunat la diverse firme de pe net, unde pretul pe site era de 30 ron/kg, doar ca la telefon mi-a zis ceva e ordinul 50-60ron/kg fara tva si in plus nu vindeau decat in cantitati mari si catre firme. la particulari nimic.Altii spun ca vand bare din alama, bronz, inox, aluminiu la pret de 30ron/kg, dar cand suni iti spun ca 30 ron este inoxul si eventual aluminiul, alama e de la 60ron/kg in sus.Am fost si eu pe la centre de fier vechi, dar asa ceva intra foarte foarte rar si atunci cand intra in general iti cer 20-25 ron/kg. e adevarat ca e mai ieftin decat in obor, dar daca iti trebuie urgent nu ai nici o sansa sa gasesti atunci. Vazand spanul tau, mi-am amintit ca am vazut odata un strungar care adusese la remat o sticla de 5L plina cu span de alama. Si eu zic ca bara pe care o ai e de alama. De obicei bronzul e turnat, spre deosebire de bara ta care se vede ca e trasa. Unde ai gasit-o si cu cat?

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări