Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Module Aurel pentru interfon?

Recommended Posts

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

este posibil sa mearga daca semnalul audio este transformat in impulsuri modulate in durata! Nu stiu cum este cu modulatia asta AM OOK! poate ne spune cineva cum functioneaza... interesant... ma gandesc si eu la o asemenea aplicatie...

• 5 months later...

este posibil sa mearga daca semnalul audio este transformat in impulsuri modulate in durata! Nu stiu cum este cu modulatia asta AM OOK! poate ne spune cineva cum functioneaza... interesant... ma gandesc si eu la o asemenea aplicatie...

AM inseamna modulatie in aplitudine, adica frecventa ramane aceeasi pe toata durata transmisiunii, amplitudinea creste sau descreste (modulatie).OOK este cel mai simplu "protocol", adica prezenta frecventei purtatoare (AM) este considerat ca si on (1 in digital) si lipsa totala a purtatoarei este off (0 digital).In teorie, daca vrei sa faci un interfon calitativ, iti trebuie ADC si DAC pe ambele parti, cu cat au rezolutie mai mare, cu atat distorsiunile vor fi mai mici. Iar daca vrei sa faci ceva "adevarat" folosesti un microcontroller arm sau dsp si faci si compresie, dar asta deja e SF. Si iti mai trebuie un amplificator de microfon si unul audio, adica amplificatoare operationale si transistoare.Succes.