Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

pick-up Electronica Industriala PD-D 351

Guest wierdguy

Recommended Posts

Guest wierdguy

Salut! Am un pickup Electronica Industriala PD-D 351 nefolosit de foarte multa vreme si are o problema destul de interesanta: In momentul in care e pus in functiune, motorul merge intermitent si cu viteza mult mai mare decat ar trebuie. Citind si pe alte forumuri, am inteles ca piesele analogice au tendinta de a se strica in timp, pur si simplu si ca ar fi recomandat sa schib condensatorii electrolitici de pe circuite. Am cateva nelamuriri: pe un conensator scrie "I.P.E.E. ; 1 ; 10% ; 250Vcc ; 79". -pe altul scrie: "0,47 ; 250 ; 7,9".Cu ce ar trebui sa le inlocuiesc? De ce valori am nevoie?

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Condensatorii de care vorbiti nu sunt electrolitici,sunt cu poliester sau cu mylar si nu prea se devalorizeaza ca electroliticii.Nu cred ca ei sunt de vina.Daca motorul e de curent continuu si are regulator trebuie gasita schema si reparat dupa o logica.

• 1 month later...
Guest g_poturlu

Buna Ziua,Am cumparat si eu de curand un astfel de model, pentru uzul personal - am vrut un pick-up Romanesc.As vrea sa rog colegii de pe forum sa ma ajute cu un manual de utilizare: in original, in copie, scanat... oricare varianta este bine-venita. As vrea sa aflu detalii tehnice si de utilizare despre el, de exemplu citind acest topic am aflat ca este direct drive.Va multumesc,Toate cele bune,Gabriel