Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TDA2030 probleme

Recommended Posts

Salut!Am schimbat un TDA2030 la un sistem microlab cel de bass dar problema e ca se aude un brrrum puternic alimentarea este simetrica-12/+12 5A daca scot gnd de la alimentare se aude un brrrum mai incet iar daca pun gnd-ul sare membrana de la boxa cu gnd pus pe iesirea de subwoofer apare 7v :speriat iar fara gnd de alimentare pus am 200mVTDA-ul este bun l-am luat dintr-un genius si merge fara probleme sa fie ceva de pe alimentare? :sparge:

• Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

nu stiu ce sa zic , dar parerea mea e ca nu e tocmai bun.. daca de exemplu , finalul ce l-ai pus acuma are sensibilitatea de intrare mult mai mare va fi mai "zgomotos" , posibil sa ai si un brum pe care-l amplifica ,verifica sa nu ai bucle de masa.. ce legaturi ai mai facut in el ? sa nu fi uitat sa legi masa pe undeva..

Am verificat conzii sunt buni cei de pe bara de alimentare dar cred ca integratul de filtru nu mai e bun pe pinul 8 fata de masa nu mai am tensiunea de 10v cum aveam inainte doar pe pinul 4 am -10v :) poate fac alt montaj cu tda2030 maine dupa ce vin de la scoala celelalte 2 integrate pt boxele de inalte se aud si merg bine dar bassul e la pamant si nu se explica decat filtrul :)