Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

UN ALIMENTATOR BUN LA ORICE


Postări Recomandate

Tot ce exista in zona hasurata se elimina.La J2 se aplica tensiunea de la incarcatorul de leptop..C2 va avea 2200uF la 25 volti.Potentiometrul R3 se va conecta la GND.R15 va fi de 5wati .Q1 un singur tranzistor.Acestea sint modificarile. La aceasta configuratie posibilitatile acestei surse de alimentare se reduc la cit poate incarcatorul de leptop :Tensiune de iesire 1,25v la 15v.Curent la iesire in sarcina max.4A

Link spre comentariu

deci practic, nu mai pleaca de la 0v...se poate modifica sa plece de la 0v, ptr ca vreau sa atasez si un montaj cu volt-amper cu pic16f877a...

Pentru a avea la iesire o tensiune incepind de la zero volti este necesara o tensiune negativa de 1,25volti aplicata la pinul ADJ. al LM317 asa cum este in schema originala proiectata de mine.Daca incarcatorul de leptop este in comutatie nu se poate rezolva aceasta optiune , sa ai tensiune la iesire de la zero,dar daca incarcatorul este cu transformator de retea , conectezi secundarul transformatorului direct la puntea redresoare a schemei mele care va ramine intacta, fara eliminari.Succes!Si in concluzie de ce nu achizitionezi un traf de retea care sa debiteze in jur de 30 v0lti alternativ si un curent de 5-10A si ai rezolvat problema frumos si bine?
Link spre comentariu

Si in concluzie de ce nu achizitionezi un traf de retea care sa debiteze in jur de 30 v0lti alternativ si un curent de 5-10A si ai rezolvat problema frumos si bine?ptr ca nu am gasit un transformator sa debiteze in jur de 30v/5-10a...iar incarcatorul de laptop il am disponibil...Imi amintesc ca am vazut pe forum un montaj care folosea un incarcator de laptop ca sursa de tensiune, dar momentan nu mai gasesc...

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Presupunem ca folosim sursa dvs la obtinerea unei tensiuni de 5v (nu dau tensiunea minima de, sa zicem 1V) la un curent de 10A. Protectia este reglata in asa fel incat sa nu sara la acest curent de 10A. Tensiunea alternativa din transformator este (conform schemei dvs) 28VAC, ceea ce ar insemna ca dupa redresare si filtrare avem undeva la 35-38VDC (tensiune care mi se pare oricum prea mare daca dorim sa scoatem doar 24VDC pe iesirea alimentatorului).Deci diferenta de tensiune de la 35v la 5V va cadea pe tranzistorii finali, care va fi transformata in caldura. Avem o diferenta de tensiune de 30V la un curent de 2.5A pe fiecare tranzistor (daca vad bine sunt 4 Tz finali). Asta ar insemna ca fiecare Tz trebuie sa disipe o putere de 30V x 2.5A = 75WDin datasheet-ul Tz TIP137 vedem ca acesta este dat la 70W, cu conditia mentinerii temperaturii capsulei la 25*C. Din punctul meu de vedere sursa nu va putea livra cei 10A (fara arderea prin ambalare termica a Tz final). Tot din punctul meu de vedere un Tz trebuie ales cu Ptot mai mare de 3-4 ori decat puterea care trebuie sa o disipe pt radiator cu racire pasiva (radiator care se calculeaza in functie de puterea disipata)si cam de doua ori mai mare pt radiator ventilat cu flux de aer de minim 3m/sec (si asta se calculeaza).Deci pt schema dvs, avand in vedere puterea disipata de Tz finali, pt caz extrem, de 38V x 10A = 380W, ar cam trebui sa calculati tranzistorii pt o putere de ~1200W-1500W. Asta ar insemna 10 Tz de 120W-150W sau 5 Tz de 250W-300W. Am facut acesta precizare, deoarece in multe posturi, referitoare la surse de tensiune, nu se tine cont, in mod corect, de puterea disipata de Tz finali. Totodata, sunt multe scheme pe net care nu tin cont de aceste aspecte si dau tensiuni si curenti de lucru pe niste Tz complet subdimensionati.Din cauza acestor disipari de puteri f mari, sursele de laborator (facute bine), au in secundarul trafo mai multe prize, care sunt comutate automat in functie de tensiunea de iesire ceruta, astfel ca puterea disipata de Tz finali sa raman la o valoare acceptabila si radiatoarele folosite sa fie ceva mai mici. Sursele si mai 'smechere' au un preregulator in comutatie, dupa care vine regulatorul liniar, in felul asta caderea de tensiune pe Tz final fiind tinuta la minim in orice conditii de output.

Link spre comentariu

Aveti dreptate domnule " radusa" in privinta respectarii disipatiei de putere.Prima postare a schemei din pag.1 contine o eroare de scriere,am folosit tranzistori TIP35C si nu ceace gresit am scris pe schema(graba,neatentie?).Dar in postarile ulterioare se vede ca am rectificat erorile de scriere plus cu aducerea citorva imbunatatiri care au dat rezultate foarte bune.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Poti utiliza incarcatorul de leptop (zici ca debiteaza tensiune continua) cuplindu-l la J2 respectind polaritatea.Pentru tensiunea negativa poti folosi un mic transformator de stby. ce se folosea in unele tv-uri mai vechi.Din secundarul acestui traf. extragi tensiunea negativa.Este mai simplu in acest fel.

Puteti va rog sa dati detalii legat de transformatorul de stby: U si I din secundar?
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări