Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tv GOLDSTAR fara hiper banda

Recommended Posts

Am un TV GOLDSTAR model CK-20A90X si se pare ca nu are hiperbanda.....Am trecut receptia de pe parabola de la DIGI unde prindea toate programele la NEXTGEN unde prind numai o parte dintre ele.....Se pare ca trebuie sa schimb selectorul de canale dar nu stiu ce model sa cumpar si care se potriveste...M-as incumeta sa-l schimb :jytuiyu eu....posed cateva cunostiinte.....insa ce model sa cumpar....Help , Tudor

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Va referiti la ce scrie aici: viewtopic.php?f=17&t=51533 sau nu prindeti anumite programe tv din cele transmise de nextgen?!?!Inainte pe satelit nu aveati treaba cu selectorul de canale prea mult,deoarece va mergea doar pe un anumit canal din banda uif sau pe .....av;acum pe cablu,se schimba treaba!!Selectorul este clasic si il gasiti de cumparat la magazine,varianta hiperbanda,compatibil pin la pin cu cel din aparat!!Daca nu stiti ce sa cumparati; cel mai simplu il scoateti cel din aparat si mergeti cu el la magazin si cereti unul hiperbanda.

Va referiti la ce scrie aici: viewtopic.php?f=17&t=51533 sau nu prindeti anumite programe tv din cele transmise de nextgen?!?!

Da.... tot pana la 40 canale afiseaza...nu vreau sa afiseze mai multe ci sa prinda mai multe programe care sunt in grila......

De ex pe un canal pot ,,sa retin'' orice program...insa nu le ,,vad'' pe toate....repet cred ca Goldstarul nu are hiperbanda.....

Am trecut la N.... GEN pt ca mi-a dat receiver digital cu iesire HDMI pt. un LCD care-l am in camera mea...Goldstarul e pt copii...dar e si vechi din 1994 parca....

Stati ca nu ne intelegem; tot receiver satelt aveti? nu cablu?? Atunci sant 2 variante:1. ori nu le are in grila acele programe( ceea ce nu prea cred)!2. emite pe un canal superior in uif care selectorul dvs nu-l are!!(nu e hiperbanda)Nu are iesire scart receptorul ? sa incercati pe AV?

Tunerul este tuner la 12V cu benzi deci daca cei de la magazin se pricep cat de cat ar trebui sa stie ce sa iti dea.Probabil este de banda ingusta sau banda larga nu hyperbanda.Concluzia tuner de 12V cu benzi.Sunt zeci de modele care potrivesc.TDQ 3,TECC2989VA15B de ex.

Da...am sa fac o comanda la M.....rom...curios ca TDO3 e 10, 50 lei si celalant 13,50 lei....Pot sa pun oricare...nu?????Parca piciorusele sunt un pic diferite la primul 7 + 1 mai departat , altul 9 aceiasi distanta intre pini...Tre sa desfac TV sa vad cum e ,,cutiuta,, mea.....si cate picioruse are...Multumesc
  • 2 weeks later...

Eu as alege TECC chiar daca e mai scump un pic.Ca si pini va potrivi 100%.

L-am cumparat de pe Mi...rom cu 13, 50 lei...l-am schimbat singur....am avut emotii...dar merge foarte bine....Prind toate programele acum.....Apropo...un depanator a spus ca ma costa...80 lei...uite ca nu am pistol de lipit....degeaba.....Multumesc la toti de sfaturi.... :aplauze

Din pacate depanatorii astia te-au ajutat pe tine si pe colegul de mai sus sa isi repare televizorul.Fara depanatorii astia nu faceati absolut nimic.Si uitati sa luati in calcul ca cei care lucreaza legal au de platit o multime de bani la stat care trebuiesc si aia platiti ca vrei ca nu vre(plus cheltuieli de intretinere/investitii).Este a doua oara cand te iei de depanatori/electronisti si prima data ti-ai cerut scuze acum nu mai astept scuze dar iti promit ce de acum incolo te voi ignora complet si nu te voi mai ajuta absolut cu nimic .Probabil ca si alti depanatori vor face la fel si atunci sa vezi cum vei repara Tvuri.Te-am si trecut la persoane neagreate asa ca din partea mea mult succes in activitatea viitoare.

nu stiu ce doreste dl.mld020708 ,dar ca sa invete electronica sigur nu doreste ! face ce face si iar "da cu bata in balta"...acum cred ca stiu dece este somer ...are o guraaa...daca asa a facut si cu seful lui ?!!sigur i-a aratat "usa de iesire"(sau poarta)...acum crede ca depanatorii sunt cei mai necistiti oameni din lume...dar in ce lume traim?? sa se gindeasca si la "altii" care fac bani intr-o ora cit facem noi intr-o luna ...(nu vreau sa amintesc aici ,cine sunt acestia) si asta in mod legal... asta e capitalismul toti cauta sa se imbogateasca pe spatele altora...si din categoria acestora sigur nu fac parte depanatorii...dar daca cel care face afirmatii de genul "mi-a luat prea mult jnapanul" ...sigur habar n-are cum se face aceasta meserie si cite se cheltuie ca sa ii faca lui "jaful "...eu il intreb daca considera ca tv-ul este vechi si poate si-ar lua altul cu banii care ii da la reparat ...ce mai cauta cu el la service???arunca-l la gunoi si ia-ti altul!! sau repara-l singur !(aaa. "hai sa-l duc la un fraier ca poate-l face gratis) daca primiti sfaturi din partea noastra sa repari acel tv ...miine ,poimiine ne spuneti ca sunteti mare depanator si ca "la un asa simplu defect" sa dati dvs banii??? poate nu stiti dar priceperea (in orice domeniu) este platita scump !!!(ex.medic ,avocat ,soft,notari...) dvs doriti sa va duceti la service si sa platiti piesele ...priceperea si restul cheltuirelilor unui atelier sa le plateasca fraerii