Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

STATIE DE LIPIT(comanda in salve de impulsuri).


Postări Recomandate

pai din cate se vede inj poze, mai este doar in pas: save as pdf.cred eu...si eu le astept dupa un esec cu wolf restilizat.

Daca NU mai contine greseli, atasez si cele doua versiuni ale cablajului pentru Statia de Lipit Nostalgic, Cu/Fara Stand-by, in format pdf scara 1:1, pentru realizarea cu Transfer de Toner sau Foto. :da

Cablaj & Silkscreen Statie de Lipit Nostalgic (Cu Stand-by).PDF

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

aniel:zice

ce alt model de letcon pot folosi sa fie functiola varianta cu stand by

Conditia de functionare a unui letcon cu aceasta schema: letconul sa dispuna de termocupla tip K,tensiune alimentare 24Volti.Daca nu are senzor de stby. nu-i o problema,functioneaza si asa fiind necesara scurtcircuitarea intrarii de stby. altfel aceasta functie va opri incalzirea dupa 5 minute.
Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...

M-am hotarat si m-am "apucat" de constructia statiei de lipit termostatate denumita NOSTALGIC acum, dupa numele userului coleg al nostru pe forum.Principiul de functionare, timpii de functionare au fost prezentati de autor in detaliu. Mi-a atras atentia discutia referitoare la inertia termica, motiv pentru care am dorit sa vad practic acest lucru.Statia are multe particularitati fata de schema WOLF.Am apelat la colegul nostru GeoMar pentru a fi ajutat cand are timp cu un cablaj, versiunea "cu senzor stand-by"-ii multumesc mult pentru ajutor deoarece doream sa verificam corectitudinea cablajului proiectat in cele doua versiuni.Am montat conform schemei prezentate de dl. NOSTALGIC componentele electronice verificate inaintea montarii, si.... SURPRIZA!Montajul nu functiona. Am primit recomandari prin posta noastra electronica dar nu m-am descurcat.Am apelat la proiectant cerandu-i parerea si rugand in calitatea sa sa-l verifice practic.Concluzia : la montarea tranzistorilor MOSFET cu canal s-au strapuns jonctiunile Eu nu am lucrat pana acum cu tranzistori MOSFET care impun scurtcircuitarea provizorie a jonctiunilor la montare Letconul folosit de mine este unul similar cu al statiei de lipit ZD-931 dotat cu termocuplu si microcontact de "miscare" varianta cu senzor stand-by.Pentru incasetare am folosit una cutie PVC existenta la magazinele cunoscute de 16 lei.Traful asigura o tensiune alternativa de 22vLa recomandarea realizatorului acestui proiect am scos pe panou potentiometrul de 10kohmi(R6) CU AJUTORUL CARUIA SETEZ TEMPERATURA actionand asupra grupului(R5+R8) Am inlocuit circuitul integrat CA-3130 cu CA-3140 care este mai accesibil ca pret si nu am observat diferente majore.Prezint concluziile mele:1.PLACA PCB realizata si " pusa " pe forum de GeoMar este corecta si completa-functionala.2.MONTAJUL este accesibil multor categorii de constructori amatori si iubitori ai electronicii, nu-i sofisticat, usor reproductibil, montare si realizare.3.VARIANTA cu senzor stand-by previne lasarea accidentala in priza mult timp si supraincalzirea ( dupa 5 minute se decupleaza incalzirea setata)4. Functionarea corecta sau incorecta este semnalizata de trei leduri montate pe panel: -Ledul ROSU:indica alimentarea letconului cu salve de impulsuri -Ledul GALBEN: indica functionarea corecta a regimului de STAND-BY -Ledul VERDE:indica daca statia se afla sub tensiune4.ODATA SETATA TEMPERATURA din potentiometrul variabil de 10kohmi statia poate fi folosita, fara a mai interveni 5 FRATE,SORA a acestei statii este si statia de lipit realizata de dl GEORGE DAVID cu unele particularitati constructive.6. STATIE ieftina ca investitie materiala dar cu satisfactii mari.INCERCATI!7.FIECARE STATIE DE LIPIT TERMOSTATATA are avantaje si dezavantaje.S-a ajuns la un anumit stadiu sa zic de perfectiune unde diferentele sunt aproape nevazutePersonal aduc multumiri lui: OVIDANIE,GEORGED,WOLF,BRIOBIT,NOSTALGIC,MARIANDMD,JEAN si colegilor polonezi MARKO47,JAROFON,SIRKAMIL90 a caror scheme le-am studiat,m-au incantat pe unele le-am realizat practic si au constituit modele pentru imbunatatiri practice.Sper sa nu fiu acuzat de plagiat.POSTEZ cat se poate de repede poze cu fazele constructive ale statiei .Mentionez ca nu am pregatirea practica pentru a face aprecieri la adresa unei statii sau proiectantului ei si nici nu-mi propun asemenea lucruri.Persoanele amintite nu-mi sunt cunoscute fizic decat prin sarguinta dovedita pe elforum fiind un motiv de inspiratie,analiza si reflectie personala

Link spre comentariu

...

Concluzia : la montarea tranzistorilor MOSFET cu canal s-au strapuns jonctiunile Eu nu am lucrat pana acum cu tranzistori MOSFET care impun scurtcircuitarea provizorie a jonctiunilor la montare

...

Daca colegul @nostalgic are timp si doreste, poate posteaza o schema modificata cu tranzistori bipolari, nu Mosfet.

Asa statia poate este abordata, spre realizare, de mai multi colegi, daca nu m-ai intampina problema protectiei Mosfet-ilor la lipirea in montaj.

Daca posteaza o schema, eu modific cablajul si il postez. :da

Link spre comentariu

...

Concluzia : la montarea tranzistorilor MOSFET cu canal s-au strapuns jonctiunile Eu nu am lucrat pana acum cu tranzistori MOSFET care impun scurtcircuitarea provizorie a jonctiunilor la montare

...

Daca colegul @nostalgic are timp si doreste, poate posteaza o schema modificata cu tranzistori bipolari, nu Mosfet.

Asa statia poate este abordata, spre realizare, de mai multi colegi, daca nu m-ai intampina problema protectiei Mosfet-ilor la lipirea in montaj.

Daca posteaza o schema, eu modific cablajul si il postez. :da

Cu cea mai mare placere, cit de curind voi realiza si schema cu tranzistori bipolari, cu toate ca folosind mosfeturi nu-i asa de dificil a-i manevra sa nu-i distrugi,si-i si schema mai simpla.
Link spre comentariu

Aveti perfecta dreptate in privinta schemei simplificate.Rog sa oferiti o alternativa celor care au tranzistori bipolari si nu au MOSFETURI in stocurile tampon ale "casei"Poate n-ar fi rau sa atentionam constructorii, cum a fost si cazul meu in privinta montarii unor componente ,gen MOSFET care pot crea "probleme" Este prima data pentru mine cand am lucrat cu aceste componente si m-au pus intr-o situatie dificila.Este o remarca personala si rog sa nu fie interpretata ca o observatie.Acum lucrez cu statia proiectata de NOSTALGIC si fludorul pare a curge mai deosebit pe lipitura, lipiturile imi reusesc ca niste mici margele.Statia inlatura ATMEGA8 care are un pret, nu se gaseste chiar peste tot,trebuie programat,apoi LCD-ul are si el pretul lui.Sustin ca statia este intre cele mai ieftine ca pret de cost, in schimb functioneaza foarte bine si sigur.

Link spre comentariu

http://uploadimage.ro/images/30967786045624404895.jpg

Statia Nostalgic- alimentata cu flux de impulsuri

Langa potentiometru se afla ledul"alimentare retea"

Ledul din mijloc-STAND-BY

Ledul rosu-indica regim de flux impulsuri

http://uploadimage.ro/images/23818726830929728756.jpg

Aceasta poza reprezinta functionarea statiei in regim de STAND-BY

Ledul galben se aprinde dupa cinci minute cat letconul se afla pe suport fara a fi miscat

Link spre comentariu

Domnul NOSTALGIC:Primesc foarte multe intrebari pe "M.P" referitoare la statia proiectata de dvs.In masura posibilitatilor si sa zic a competentei constructive am raspuns la ele.Sa nu fiti surprins deoarece i-am indrumat spre dvs. care doreau clarificarea unor aspecte teoretice.I-am indemnat sa citeasca atent functionarea statiei de lipit prezentata de dvs in cei doi timpi de functionare. Vad ca prezinta interes ceea ce este un lucru bun.Va multumesc si eu pentru schema prezentata, interventiile personale si receptivitatea dovedita cel putin in cazul meu.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări