Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme Rostov 105

Guest licaservice

Recommended Posts

Guest licaservice

Salutare tuturor,am si eu o problema la un Rostov 105 si anume:daca pun o banda si dau Play in momentul in care banda este aproape pe terminate (rola din stanga are 25-30% banda si incepe sa scada) nu mai este constanta turatia adica se aude in "valuri"am incercat sa apas pe rola presoare se schimba ceva in bine dar nu suficient,condesatorii i-am schimbat pe toti acum cateva luni,la derulare s-au la inceput cand rola din stanga este plina nu se intmpla fenomenul acesta.Stie careva de unde ar putea fi problema,multumesc.

• Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Depinde cum merge in valuri:-daca viteza benzii tinde sa creasca,inseamna ca rola presoare nu apasa suficient si banda e trasa de rola colectoare peste viteza normala;trebuie lucrat la rola presoare.-daca viteza scade inseamna ca rola debitoare opune rezistenta prea mare(trebuie verificata frana) sau axul merge mai incet-problema de curele.In ambele cazuri poate fi si din ambreiaje-pot fi gripate-dar e mai greu de umblat.

Guest licaservice

multumesc pentru raspunsuri intradevar viteza scade ca si cum rola debitoare ar opune rezistenta prea mare dar nu inteleg care curele doar sunt 3 motoare direct drive in mod normal motorul de la rola debitoare atunci cand magul este in functia Play nu trebuie sa fie alimentat sa fie pe "liber" ca sa zic asa.Ce nu inteleg este ca daca dau Play fara banda (simulez ca am banda pusa) rola din dreapta incepe sa se roteasca,rola presoare cupleaza si functioneaza normal iar cea din stanga(debitoare) daca o rotesc cu mana se roteste foarte usor in ambele sensuri fara sa opuna rezistenta,chiar merge foarte usor,ati mai intalnit asa ceva?

Intr-adevar,Rostov e cu motoare.In mintea mae era Kashtanul pe care l-am inmormantat acum cativa ani.Ce spune petreelectronic e adevarat,iar in plus,daca axul care trage banda este foarte foarte lucios e posibil sa patineze.Eu ii dadeam cu un smirgel foarte fin pentru a-l mai asperiza.

Guest licaservice

e posibil sa fie de la rola si de la ax desi eu le-am curatat dar probabil nu suficient,am sa mai incerc mai temeinic,oricum multumesc de ajutor si inca ceva are cineva schema de la acest Rostov in care sa se vada clar,am o schema tot de pe aici dar e scanata foarte prost si nu se prea intelege,multumesc si succes tuturor

• 4 months later...
Guest licaservice

Salutare tuturor am achizitionat de curand un Rostov 105 defect pe care incerc sa-l reconditionez si as avea nevoie daca are cineva un manual de service s-au macar schema completa pentru ca am gasit pe net dar este incompleta.Problema care o am acum cu el (pe langa multe altele pe care le are ) este partea de servo adica nu executa nici o comanda gen: Play,inainte ,inapoi.Am schimbat toti condesatorii electrolitici (stiu ca asta este o problema generala dupa atatia ani) dar inca nu functioneaza complet.Daca cineva ma poate ajuta multumesc anticipat si mult succes in proiectele voastre.Eventual schema la adresa de mail:[email protected] nu ma poate ajuta nimeni cu o schema?