Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

sistem avarie

Guest gogutz

Recommended Posts

salutare baieti, in primul rand sa va explic problema mea: locuiesc la 15 km de bucuresti si incalzirea locuintei o fac cu o centrala pe lemne care are o pompa de recirculare de 100w, penele de curent sunt tot mai dese si pe perioade lungi de timp, deci trebuiesc o sursa de energie bazata pe acumulatori ca sa pot incalzi pe durata noptii cand nu pot sti daca e pana de curent sau nu si sa pormesc generatorul(am unul). am vazut pe forumuri destule topicuri dar ce implicau un ups, eu am citit despre sistemul realizat de altcineva ce implica un redresor auto 220v>12V, acumulator auto si un invertor 12v>220v . nelamurirea mea este in felul urmator : cum stie sistemul ca s-a oprit curentul electric si sa se treaca pe alimentarea de la acumulatori si invers cand revine sistemul sa opreasca alimentarea dar sa incarce acumulatorul ? :jytuiyu

• Replies 1
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines