Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

televizor HORIZON 32T51 - probleme flash-uri de culoare

Guest augustin22ro

Recommended Posts

Guest augustin22ro

Am un televizor Horizon 32t51 achizitionat de pe resigilate . ro. Defectul se manifesta astfel: in timpul functionarii imaginea se face brusc rosie sau albastra sau verde sau alba, de parca ar disparea toate celelalte culori, si imaginea se vede doar prin spectrul unei singure nuante. Totul dureaza 1-2 secunde. Fenomenul se repeta din ora in ora cu aproximatie. E a doua oara cand trimit tv-ul la service. Acum cand va scriu astept curierul sa il ridice. Prima oara mi-au spus telefonic, ca au schimbat placa interna. Dar in fisa de service nu scrie nimic(nici data, nici defect constatat nici decriere, nici remediere, doar un nr de inregistrare scris in ras pe un loc alb al fisei). Ce poate fi? As vrea sa stiu daca e fatal sau se poate recupera. E neplacut faptul ca acest televizor este cumparat de mine si facut cadou mamei mele. Iar ea nu are nici o vina ca sta fara tv de atata timp. Prima oara l-au retinut 2 saptamani. Acum am sa vad. Prima data mi-a revenit din service sambata si acum este luni. Deci neplacut. Multumesc anticipat tuturor pentru raspunsuri. Scuze pentru exprimarea neprofesionala. Sunt novice. E prima oara cand trimit ceva la garantie :)

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest augustin22ro

inca ceva. cand am conectat tv pe vga la calculator am dat o identificare a device-ului cu cpuz si mi-a vazut astfel: kingston ktc 3200 32t51-h-es

• 3 weeks later...
Guest augustin22ro

a venit tv-ul de la garantie cu verdictul: defect nemanifestat!!! am incremenit. eu am bagat tv-ul in priza si in maxim jumatate de ora s-a manifestat defectul. urmeaza pasul cautarii unei scheme pt acest tv. ma poate ajuta cineva? in plus as vrea sa va ofer si cateva imagini cu defectul. iata ce am filmat:

filmulet 1: http://tinypic.com/player.php?v=w82gex&s=5

filmulet 2: http://tinypic.com/player.php?v=sp9dsh&s=5

sper sa o scot la capat cu ajutorul vostru. multumesc anticipat.

• 1 month later...
Guest augustin22ro

Am retrimis tv-ul la garantie. si am primit negatie, si s-a rezolvat cu storno. deci se poate inchide topicul. multam fain celor care mi-au raspuns. toate bune...