Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TV Cartel

Recommended Posts

Salut, am un tv Cartel, model CTC 2111, microprocesor ST 92195C381/MOB, memorie 24C08, jungla STV 2246H, cadre TDA 8174A, sasiu T2S26, cu urmatoarea problema: are functia blocata de meniu iar in partea stanga sus apare scris "tasta si 3 liniute" pe fond albastru. Mentionez ca acest tv nu mai are telecomanda. Ce modalitate exista de a-l debloca? Am incercat cu o memorie nescrisa, noua, si imi apare OSD cu desfasurare mica pe verticala neputand utiliza intrarea in meniu, decat in cateva setari ale meniului service. Astept idei si sugestii. Poate stie cineva daca exista vreo modalitate de deblocare din panoul frontal compus din meniu, V+, V-, P+, P- si OK. Pentru cine ma poate ajuta multumesc anticipat.

• Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Buna seara ! Fara telecomanda nu merge ca sa-l deblocati acest tv,merge numai cu telecomanda deblocat,adica trebuie apasat de trei ori pe tasta pp sau mai este o varianta sa incercati cu un dump,dar problema este ca daca aveti nevoie de mici reglaje de geometrie a imagini din sm tot nu puteti sa le faceti fara telecomanda . :da

Succes !!

Am si eu o intrebare daca acest procersor ST 92195C381/MOB este bine scris,ma refer la terminatie,eu cred ca este o mica greseala la scris.

Astept !!