Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

2x400W


ICEMAN

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 190
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Pe la mine zvonurile spun invers, ca fet-urile sunt mai rezistente :finga: .Totusi daca te uiti in datasheet-ul unui fet pt audio (si nu numai) ai sa vezi ca este trecut curentul maxim suportat pt un timp f scurt (10-20ms nu mai stiu exact ). Curentul ala e mai mare de cateva ori decat curentul nominal . Eh , la bipolari nu am vazut inca nicaieri sa fie trecut in datasheet-uri curentul maxim uportat pt un timp f scurt . Asta pt ca fet-urile spre deosebire de bipolari se pare ca suporta pt durate scurte de timp curenti mult mai mari decat curentii nominali (la fel ca diodele redresoare ). Deci la capitolul "rezistenta la socuri de curent" se pare ca fet-urile sunt castigatoare.P.S. n-am inteles exact ce ai vrut sa zici cu "deci am aparatura competenta si prietenii au spus(testate) ca mosfeturile nu rezista" . La ce anume nu rezista ? Din ce am vazut amplificatoarele profesionale,hi-fi, etc. "de fabrica" se fac si cu fet-uri si cu bipolari , asa ca asta cred ca e cel mai practic argument cum ca fet-urile nu sunt mai prejos decat bipolarii .

Link spre comentariu

Deci pana la urma mos-urile nu-s chiar de aruncat in audio :finga: . Si se pare ca "rezista" mai bine decat bipolarii la anumite capitole.Cred ca in audio , faptul ca etajul driver pt mos-uri ( ca finali) e un lucru pozitiv . Era o vorba , cu cat sunetul trece prin mai multe tranzistoare (la analogic se referea) cu atat are mai mult de suferit . Pe undeva vorba aia chiar are dreptate , insa sigur un etaj driver mai simplu e si mai fiabil . La capitolul rezistenta (sau fiabilitate) cred ca cel mai mult conteaza cat de buna e schema si cat de bine e aplicata . Cel putin mie nu mi s-a stricat niciodata un amplificator asa din senin (cu mos-uri , bipolari sau pe integrate ) .

Link spre comentariu

Salutare la un moment dat am vazut pe aici pe forum nu mai stiu exact cineva care facea av400 parca si avea pentru el un montaj de clip cu un singur led , ceva cu doua tranzistoare .Imi zice si mie care stie unde exact se leaga acel montaj in circuit ca am inteles ca nu chir la iesire.vreau sa fac acel montaj pentru un amplif mai mic si vreau sa stiu daca mere si unde exact se leaga in circuitul amplificator, amplificatorul meua are circa 35W pe canal 4ohmi........Multumesc .

Link spre comentariu

foloseste mai bine un comparator intre bazele celor 2 tranzistori din etajul diferential Cand diferenta va fi mare intre semnalul de intrare si cel de pe reactie iesirea comparatorului va trece in 1 si ledul de clip se aprinde.Cu un AO ai putea regla pragul.Metoda asta e mult mai buna decat simpla masurare a tensiunii intre alimentare si iesire.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Am o problema cu IPA 400. la o anumita putere (nu stiu exact la cat) decupleaza protectia . Sa fie oare prost calculata pt acest amplif? Am luat schema dintr-o revista connex mai veche.Modulele merg bune, sunt reglate corect Bias 16,5 mV , tensiunile de pe rezistente si diodele din documentatie sunt OK!Un canal se incalzeste mai tare sa fie din cauza ca pe acel canal nu sunt imperechiati finalii?

Link spre comentariu

am citit romanulmai am cateva intreabari de exemplu pt cei care ziceau ca au luat conzi cu 15ron as vrea si eu 2bucati din alea nu va injur daca nu merg la 15-20ron nui problemase baga careva sa imi trimita prin posta ca in bucuresti nush de unde sa iaucare e problema aia cu urentul de mers in goltrebuie neaparat reglat ca la cat de bine ma pricep eu nu cred ca reusescastept si eu schema cu componentele pt un ipa400 varianta de cablaj este cea de la vasileimi trebuie soft start sau ceva de genu sau mere directce ar mai trebui sa stiu inainte sa ma apul acestadaca se poate si are cineva o lista cu ce imi tre decomdata am un traf de 1kw de la vasile si 2cablaje sa speram ca voi iesi mai ieftin ca iceman

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări