Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

2x400W


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 190
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator SyNcRoN_the second

va rog spuneti-mi ce traf imi trebuie pt 2 ipa 400 la 4 ohmi cu cate 4 perechi de finale si ce reglaje trebuie facute dupa realizarea montajului.

Link spre comentariu
Vizitator darkangelbv

Ampliful te-a costat 800RON ??? :toimonster: Si ai de gand sa-l vinzi sau l-ai facut de placere??Oricum a iesit belea... parerea meaLa prima vedere nici nu zici ca este un HOME-MADE mai ales DYI sau cum le ziceti pe aici....

Link spre comentariu
Vizitator darkangelbv

Pe moment mi se parea mult... acum parca nu mai e asa mult...Oricum arata belea si probabil se si aude belea....Ce sa mai zik treaba bine facuta.... :partyman: :finga: :partyman:

Link spre comentariu

masurati cu urechiometrul :rolleyes:

pe fiecare canal sunt pusi un satelit cu E10-150S+PHT408 in paralel cu un bas cu HP15Wsatelitul nu suporta mai mult de 100W in regim fullrange (si nu masurat la urechiometru) deci maxim100 pe satelit inseamna pe ambele (bas + satelit) maxim 200cred ca am destula experienta ca sa stiu ce zic :partyman:
Link spre comentariu

nu man..ziceam altceva...ca daca faci media iesi sub 200W...sau depinde ce muzica asculti..dar trebuie sa fie al dracului de compresata ca sa ai medie la 200W..gandeste-te ca ampliful iti da 400W/4ohmi, deci 800W putere de vf. Ca sa ai media la 200W ai un raport intre valoarea maxima si valoarea medie de 6dB. Ia o melodie, bag-o in nero waveeditor, sau alt program de genul si aplica compresie sa obtii ceva de genul sa vezi ce infect suna. Ma indoiesc ca e vreun compresor de sunet in instalatia aia si daca e nu il regleaza nimeni asa de drastic. Clientii pubului ar trebui sa fie tare beti ca sa suporte asa ceva :partyman: :drinkers: :weedman: Am vrut sa iti atrag atentia ca e tare greu sa masori cu urechea puterea...eventual cu ajutorul vu-metrelor...dar si acolo ai o eroare destul de mare...in jur de 3dB, depinde acum si de rezolutia vu-metrului... nu o sesizezi cu urechea dar amplificatorul imediat o sesizeaza.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări