Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Scriere PIC 16F84A


Vizitator rubenm

Postări Recomandate

Vizitator rubenm

Am o problema,tinand cont de faptul ca is nou in PIC -uri si ca trebuie sa le invat va rog sa imi spuneti daca stiti cumva cum sa rezolv problema asta. Am un sistem Win SP2 si folosesc un programel IC-PROG prin care vreau sa scriu un mic program in PIC(nu mare lucru ci sa aprinda niste leduri !).Problema e ca acest programel imi da eroarea binecunoscuta de verificare la adresa 0000h. Dar problema si mai mare e ca imi da eroarea asta si daca am programatorul in cablu serial si daca cablu serial ii liber fara placa in el. Ii ca si cum nu ar vedea placa si bineinteles PIC-ul care ii in ea. Ii foarte nasol si vas ruga mult sa ma ajutati daca puteti. Mersi mult

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator andreid

Iti trebuie un driver pt Windows XP...cauta pe google icprog.sys...vei gasi informatii despre cum configurezi IC-PROG-ul.Posteaza daca mai ai probleme :)

Link spre comentariu

este clar ca nu vede programatorul tau. Ca sa te convingi, fara nimic cuplat pe serial fa o citire, sa vezi ca programul merge fara probleme!! Verifica in configurarea programului ce port e selectat, ce programator, si eventual bifeaza acces direct cetre port!. Dupa aceea, conecteaza programatorul si incearca-l... Daca ar avea un led sau ceva de monitorizare ar fi bine... Altfel doar cu osciloscopul poti cvedea ceva...Bafta!Cu stima,Costel

Link spre comentariu

Cred ca s-a scris de cateva ori pe-aici... Verifica static, cu un voltmetru, ca seriala trimite intr-adevar comenzi la placutza. Softul de pe PC ar trebui sa aiba posibilitatea sa clampani individual fiecare bit (nu stiu concret, nu folosesc ICPROG). Clampane-l 0/1 si masoara sa vezi daca clampane 0/5V chiar in soclul picului de programat.De asemenea, masoara static tensiunea pe MCLR. Acolo trebuie sa ai minim 12V (dupa foaia de catalog) in mod programare. Practic s-a constatat ca minim 13V e mai sigur. Daca nu ai acea tensiune, PICul nu intra in mod programare si nu il poti citi/scrie.Daca ai tensiunile corecte si tot nu merge, mai discutam.Cirip

Link spre comentariu

Uite, la IC-prog poti seta la "Verificare Hardware" fiecare pin al ICSP.Adica Vpp/Mclr, Vcc,Gnd, RB7,RB6. Cand e bifat e 5V, cand nu e 0V.Asta fara nimic conectat in afara de programator. (fara PIC conectat) Nu uita sa setezi Direct I/O in meniul de hardware, unde alegi tipul programatorului.Kitul acela de la linkul pus de mine merge sigur, 100%, pe XP SP2.Bafta!Cu stima,Costel

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
Vizitator rubenm

Ceau la voi mersi pt tot ajutorul dat ! Uite solutia gasita ! 1.Cablu serial era dus ! 2.Setare pe care o trebuit sa o fac in IC.Prog este : -Windows API -Com 1 -JDM -I/O delay 10 Inca odata mersi ,raman dator !

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări