Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Detalii executie mobilier bucatarii


Vizitator

Postări Recomandate

Bucataria pe care o doresc nu este un moft,ci un lucru pe care m-il doresc si care este necesar.Vreau sa imi placa mobilierul,sa-mi fie drag sa stau la o cafea sau un ceai cu sotia si sa ne bucuram ca avem un lucru de calitate si frumos.Nu am spus ca vreau avioane.Dar o vreau foarte lucioasa,lucrata bine,fara muchii sarite sau usi strambe...cu un cant adevarat,care nu sare sau se umfla de la cea mai mica umezeala.Imi puteti spune daca bucataria se poate face pe picioare de 150mm?Am incalzire in pardoseala.

Bineinteles ca vreau feronerie Blum cu tot ce ati enumerat mai sus.Din pacate nu am idee cand ajung acasa si nici macar cat stau.Asta ma incurca mult si imi da toate planurile peste cap.

Cu stima.

Link spre comentariu

Bucataria se poate concepe pe picoare h150, mai mult decat atat, se poate monta pe perete, suspendata (ref. corpuri inferioare), la inaltimea de 200mm fata de sol. Am facut asta... si la mine acasa tot asa o am. Este incredibil de usor de intretinut, si ca mobilier, dar mai ales ca spatiu.

 

Posted Image

Link spre comentariu

D-voastra ati facut-o???!!!E superba.Nu stiu cat de bine s-ar putea prinde in BCA,dar arata grozav.O astfel de bucatarie mi-ar place,pe nuante de crem spre alb cu partea de jos un cacao cu lapte deschis,cat de lucioasa se poate.Sper ca se poate asorta si cu o faianta mai clasica,pe o nuanta de crem.Gresia este tot crem semilucioasa,ar fi ceva de vis.Daca este facuta de d-voastra,la ce ptret a ajuns doar mobila?

Sau poate ati postat-o doar ca model.

Cu stima.

Editat de gi0
Link spre comentariu

Nu, e doar un exemplu... postez mai jos una la nimereala, facuta de mine, o lucrare de care sunt foarte mandru. Este realizata in urma cu aproximativ 4 ani.

Se prinde usor in bca, cu sistemele potrivite. Fie anumite dibluri, fie ancora chimica. Aici vorbim mult de forte de forfecare, inainte de tractiune. Trebuie doar sa controlezi totul, si legile fizicii isi fac treaba.

 

Clientii mei, si in general clientii romani sunt foarte dificili, greu de convins asupra unor solutii deosebite, si foarte pragmatici inainte de toate. Sa conving pe cineva sa plateasca executie in tabla de inox satinat, doar de dragul designului, mai greu...

 

Posted Image

 

 

Posted Image

Link spre comentariu

Eu as pune 2 bucati diblu BCA 10x60 cu surub de 8x100... bate diblurile in perete, fara pregaurire in BCA (doar intrarea in tencuiala), sa treaca de tencuialala complet. Eventual o pregaurire mai mica, de 6. Ca sa le bati mai usor, bagi varful surubului in diblu, si bati in surub...

 

Posted Image

Link spre comentariu

Subscriu afirmatiei domnului ”nomikos”.

Mai poti folosi si ancora chimica,putin mai complicata si ia mai mult timp pentru fixare,dar este foarte sigura.O poti acizitiona de la diferite mall-uri sub diferite branduri.Doar intrebi de ancora chimica si vei fi indrumat de domnul de la raionul respectiv.

Poti folosi si aceasta ancora pentru beton si bca.post-229215-0-70929800-1408901737_thumb.png

Editat de gi0
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Lemn masiv, in Romania, foarte greu... orice altceva, mdf vopsit profilat sau nu, etc., dar, la masiv, oferta e restransa. Am eu pe undeva, caut si iti zic... i-am gasit pe la targ. Sunt in fiecare an la toate targurile de mobilier. Acolo mai gasesti chestii clare...

 

Cat despre import, sunt o gramada care fac la comanda, mai mult sau mai putin in afara standardelor... problema e ca astepti mult.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Imi cer scuze, da, am primit, situatia e complicata. Sunt intr-un proiect complex, cu surprize, si oricum mi-ar fi fost imposibil sa incep altul... daca pot sa va mai fiu de folos, incerc, in perioada asta cu mare mare efort.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări