Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Detalii executie mobilier bucatarii


Vizitator

Postări Recomandate

Vizitator Botzko

Neata!, metaboxul nu are acelasi sistem de glisare ca si cele ieftine (acelea cu rotita)?Sa mu se inteleaga gresit, nu ma deranjeaza rotita aia dar am un corp cu sertare cu glisiere ieftine iar muchiile fronturilor nu bas stau aliniate cum ar trebui.Pentru balamale am inteles ca este nevoie de freza de 35 pt oala balamalei care vine data in usa la o distanta de 24mm.Acesti 24mm se calculeaza din marginea usii pana in centrul gaurii?, placutele pt balamale la ce distanta se monteaza?Multumesc anticipat, o zi cat mai frumoasa!!

Link spre comentariu

@Botzko;

1. Metaboxul are principial acelasi sistem de lucru, dar e mult mai bine construit, si are posibilitatea unui reglaj al frontului, pe inaltime, in anumite limite. (Tandemboxul are pe toate directiile, in planul frontului). Sertarele sunt montate prost, d-aia sunt montate prost.

Aliniament sertar "clasic"; Pentru sertarele de tip "clasic", cutie pal/front/glisiere metalice, exista doua variante de montaj, extrem de simple.

In ambele cazuri, se fac cutiile, se monteaza sinele de corp folosind echer sau sablon, se monteaza sinele de sertar, se introduc cutiile in dulap, fara fronturile aferente.

 

Mai departe, se foloseste procedura urmatoare (exemplificativ, ceva ce s-a facut astazi... am vazut mesajul tau pe telefon, si am facut niste poze):

 

Se ia un dulap, care, conform designului, are nevoie de un front oarecare aliniat;

Posted Image

 

Var. 1

 

a. Se gaureste placa suport, cu Φ8 (irelevant daca e o cutie sertar, sau un cant);

b. Se introduce in gaura, sablon pentru cepuri (se gasesc set, la Hornbach, burghiu/limitator/4 sabloane);

c. Se aseaza frontul, perfect aliniat, si se apasa. In acest moment, sabloanele vor intepa frontul;

d. Se gaureste frontul (adancime 12mm, fara sa strapungeti), folosind un burghiu special pentru lemn, de buna calitate;

Se introduce un cep de Φ8 x 20mm, 10 in placa suport, 10 in front. In cazul frontului, aceste cepuri vor reprezenta un sistem perfect de aliniere. Veti deschide sertarul, veti aseza frontul in cepuri, veti da surub lemn 3.5x35mm, care sa fixeze frontul. In cazul meu, am adezivat cepurile cu Moment Wood.

e. Veti inchide sertarul, si veti observa o aliniere absolut perfecta. Nu va sfiiti sa folositi lere de calibrare sau distantiere de placari ceramice (1mm), cand faceti alinieri. La naiba, nu va sfiiti sa va folositi creierul, si sa va usurati munca.

 

Var. 2

 

Se iau doua straifuri de scotch dublu adeziv, se lipesc pe cutia sertarului, se aseaza frontul perfect aliniat, se deschide usor, se fixeaza cu menghine mobile, se dau suruburi.

 

Var. 3

 

In cazurile in care exista loc (primele sertare de jos in sus, mai putin ultimul de sus), se aliniaza si se fixeaza fronturile in menghine mobile. Se insurubeaza.

 

Mai exista varianta pregauririi, pentru toate piesele, pe utilaje, dar......................

 

2.La balamalele Blum Modul, 100º, aplicate/semiaplicate/incadrate, cota data de producator este 3...6mm, din marginea gaurii, in marginea frontului. Freza este Φ35mm. 17.5 + 4.5 (sa zicem) = 22mm. Eu folosesc 22mm, din margine in axul gaurii.

Placuta are 37mm de la margine, la gauri. Nu te obosi sa montezi placuta, decat daca n-ai incotro, adica este placuta cu excentric (asta nu se poate monta decat separat). Se monteaza placuta pe balama, impinsa pana in capat. Se aseaza usa pe corp, lipita bine pe cant, aliniata pe verticala, si deschisa, usor data peste cap, cam 10º, peste maxim. Se strang suruburile. Urmeaza reglajul...

Link spre comentariu

Aseară am ajuns foarte târziu. Până am urcat filmuleţul pe YouTube, am aşteptat câteva ore. Nu ştiu de ce i-a luat aşa mult.Am impresia că vor fi greu de urmărit două proiecte în aceeaşi discuţie, aşa că am deschis un subiect separat:viewtopic.php?f=241&t=117419Dacă e mai bine să le ai împreună, mutăm totul aici.P.S.Interesant dulapul, în prima poză părea doar un lambriu. N-am mai văzut aşa ceva, îmi place.

Link spre comentariu
Vizitator Botzko

Wow!, daca la asamblarea corpurilor nu cred ca este foarte compicat, ls fetele de la sertare este mult mai greu. Ramane sa stric niste material si sa vad ce iasa!Pentru imbinari ascunse ce fel de elemente se folosesc?, eu cunosc doar imbinarile cu eurosurub.P.S. dulapul este demential! :da Sa aveti un sfarsit de saptamana cat mai frumos!!

Link spre comentariu
Vizitator Botzko
:freaza: smecherie cu minifixul asta!, am observat ca sabloanele pt acest sistem sunt piperate si nu cred ca merita investitia pt o singura bucatarie.De ce utilajele sunt intre ghilimele?, se poate improviza un asemenea utilaj?Weekend placut!
Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...
Vizitator LAZZY

In primul rand, salut all, sunt nou pe forum, aveti rabdare cu mine

 

nomikos o intrebare: faci mobila la comanda ? sau doar ajuti lumea sa isi faca singuri ?

 

De ce intreb: tocmai mi`am luat si eu un apartament prin programul prima casa si as dorii sa`l mobile, utilez. Din pacate nu dispun de foarte multi bani, a trebuit, trebuie sau dau cam multi bani la banca pe langa avans. Un dormitor pot sa cumpar din comert, insa bucataria cam trebuie facuta la comanda.

 

Iata cam la ce ma gandeam. Orice sfat, idee, indrumare e bine venita.

 

http://photobase.ro/di-LUZR.jpg

 

http://photobase.ro/di-VG57.jpg

 

Bucataria nu este foarte mare peretele pe care ar venii mobilierul are 2,94, iar intr`un capat este deja montata centrala.

 

Am intrebat pe ici pe colo si o mobila de genu, ar costa intre 25-30 mil, momentan mi se pare cam mult avand in vedere ca trebuie sa mobilez tot apartamentul din banii care mi`au mai ramas. Crezi ca se poate mai ieftin ?

 

Multumesc

Link spre comentariu

Ultima bucatarie pe care am facut-o, pe o lungime de 3.5m, a costat 10.000 ron. Din pacate ma ocup doar de bucatarii speciale, si nu cobor sub un anumit nivel al calitatii materialelor si feroneriei. 3000 ron este extrem de putin pentru ce fac eu. Pretul pleaca de la calitatea materialelor, sistemelor, solutiilor...Am site si pagina de facebook cu ceea ce fac, dar nu le voi da niciodata pe acest forum. Nu sunt aici sa-mi fac reclama. Sunt aici sa ajut, atat...Din pacate, in ultima perioada nu mi-am mai gasit timp pentru foarte mult ajutor.

Link spre comentariu
Vizitator LAZZY

Ok am inteles. Macar ma poti indruma spre altcineva care ar putea sa ma ajute ?P.S: daca le dai prin mesaj privat nu cred ca se cheama ca iti faci reclama :) linkurile ma referChiar sunt curios sa vad neste bucatarii facute, nu doar poze 3DP.P.S: nu vreau manopera, daca imi poti face o schita si sa imi dai dimensiunile fiecarui corp, si de unde pot sa cumpar materialele necesare si unde sa le finisez, nu ma doare mana sa le montez singur. Nu am mai facut asa ceva, dar sunt dispus sa incerc daca alta varianta momentan nu am.

Link spre comentariu

Nici nu-ti doresc. In bucataria asta nu se gateste. E doar de poza...Romanii nostri au preluat "idealul american", dar au uitat ca ei fierb ciolanele cu orele. Foarte putini au inteles ca bucataria este o fabrica, ca ar trebui sa ramana o anexa a spatiului. Asta e, tendintele...

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
Vizitator Stefan Serban

Buna ziua.Urmaresc de ceva vreme acest topic, si tocmai am reusit sa cumpar un apartament prin programul Prima Casa. Datorita lipsei de fonduri pentru mobilare a inceput sa incolteasca si in mine ideea realizarii propriei mobile (atat pentru bucatarie cat si poate pentru dormitor).Teama mea principala legata de asamblarea o reprezinta de exemplu realizarea gaurilor pentru balamale in cadrul placilor de pal/mdf. Acestea de exemplu pot fi realizate tot in momentul realizarii debitarii pal-ului?Daca nu deranjez, pot reveni cu o schita a bucatariei si cu alte intrebari.Va multumesc!

Link spre comentariu

In general, cei care ofera servicii de debitare, pot executa si gaurile pentru balamale. Dar n-are sens, sunt banal de facut... Ai nevoie de o freza buna de 35 mm si o bormasina electrica de mana. Gaura se da la 22 mm de la margine, la centrul gaurii, si, in general, la 100 mm de la capetele de sus si de jos... Cu atentie, sa nu petreaca. Sa ramana suficient, cat sa se ingroape balamaua complet. Fct. de inaltimea usii, se dau si intermediare, mare atentie sa nimereasca intre polite...Poti pune bormasina pe un suport vertical, si limitezi cursa mult mai simplu. Vei face niste incercari pe un rest de pal...In anul 1 la Arhitectura, asa castigam bani cu un coleg, facand mobilier... Altii mureau de foame, si noi faceam cu zecile de mil. Asa ca, decat sa dai bani la altii, invata sa faci, si spor...

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări