Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

schema osciloscop E 0109


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

am avut eu.spune ce anume are.cu toate ca eu stiu ce are in mare:comutatoare proaste,potentiometri prosti,semireglabile proaste,in general tot ce e romanesc are mecanica proasta.o idee care nu stiu daca ai tu rabdare sa o pui in aplicatie si care de altfel costa si bani este sa pui un singur comutator care sa actioneze relee red.(mai ales la baza de timp)pacat de aceste osciloscoape ca sunt facute de romani care de altfel au un tub rusesc foarte bun.daca totusi vrei sa il pui la punct eu te sfatuiesc sa schimbi potentiometri cu unii spanioli,comutatoare japoneze,semireglabili spanioli.daca faci reviziile astea apoi ai o scula buna si stabila.

Link spre comentariu

tot ce am facut e ca i-am dat capacul superior jos .... am vazut ca are peste 90% componente romanesti ! .... un canal de Y nu simte intrarea si nu fuctioneaza la retea ci numai la o sursa exterioara de cca 24 Vcc /asta pe scurt ! .... asa a fost folosit in ultimul timp ! .... sper sa gasesc schema mai ales ca e fabricat pe vremea cand nu iesea asa ceva pe poarta fabricii fara schema in plic !!!

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator ioio

Am lucrat si eu cu asa ceva, este excelent atata timp cat functioneaza. Am vazut multe asemenea osciloscoape stricate, in principal se strica comutatoarele si sursa. Cred ca mai am ceva placi de la o dezmembrare.

Link spre comentariu
  • 6 ani mai târziu...

am avut eu.spune ce anume are.cu toate ca eu stiu ce are in mare:comutatoare proaste,potentiometri prosti,semireglabile proaste,in general tot ce e romanesc are mecanica proasta.o idee care nu stiu daca ai tu rabdare sa o pui in aplicatie si care de altfel costa si bani este sa pui un singur comutator care sa actioneze relee red.(mai ales la baza de timp)pacat de aceste osciloscoape ca sunt facute de romani care de altfel au un tub rusesc foarte bun.daca totusi vrei sa il pui la punct eu te sfatuiesc sa schimbi potentiometri cu unii spanioli,comutatoare japoneze,semireglabili spanioli.daca faci reviziile astea apoi ai o scula buna si stabila.

Am lucrat multi ani acest tip de aparat si pot aprecia efortul proiectantilor de a face ceva bun in conditile imposibile de atunci asa ca remarca legata de compatriotii dvs nu cred ca este prea fericita...
Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 11 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări