Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

CNC router - build log - ...


katran

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 69
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Deocamdata o pastrez ... daca reusesc sa-mi fac alta mai desteapta ( ATC , sistem vacuum , etc ) , o sa ajunga

si asta la vanzare ... in orice caz , nu mai devreme de anul viitor .

 

Mi-am luat un edge finder de la Haimer ... analog , ca ala digital vrea niste acumulatori destul de greu de gasit , si

oricum , mie-mi plac astea cu cadran . Gaseste marginea la 0.01mm ( asa e gradat ) , dar daca te misti cu talent , poti

gasi marginea si la 3-5 microni .

 

............................................................

 

Posted Image

 

............................................................

Link spre comentariu
Vizitator danny71

Bravo Katran :aplauze Cand o sa vin la Breaza te sun sa-ti vad masinaria.Este spectaculoasa. Sa o stapanesti sanatos.Care este precizia?Daca nu sunt indiscret cat costa?Dan

Link spre comentariu

@danny71 : Costa destul de mult ... daca vrei neaparat , pot sa-ti fac o lista de preturi ...@Vasile : Man ...sunt drepte . Mie mi-a iesit masa plana cu abateri de maxim 0.05mm . Costa vreo 40-50EUR metrul liniar , sunt extrem de solide , se intepeneste structura bine de tot .

Link spre comentariu
  • 9 luni mai târziu...
Vizitator Florian Serbu

Buna,am putin timp pe acest forum si am tot urmarit munca depusa de dumnesvoastra pentru realizarea unui asemenea proiect asa ca tot respectul.

De catva timp ma bate gandul sa achizitionez o asemenea masina si am tot citit postarile cunascatorilor in domeniu.

Am cerut preturi unor firme atat din spania cat si din romania (locuiesc in spania)si nu ai mare diferenta.

Ce voiam sa va rog este daca mi-ati putea da preturi informative . As folosio ptr. Plexiglas,lemn in general materialeusoare si poate si aluminiu.

Cu respect si astept orice raspuns.

[email protected]

Link spre comentariu
Vizitator rgamberea

De mult incercam sa fac o chestie ... respectiv " helical boring " ( frezarea unei gauri cu o traictorie spirala ) . Programul meu

obisnuit cu care fac de obicei toolpath-urile ( ArtCam ) , nu stie asa ceva ... Insa VizualCam si RhinoCam pot sa genereze

asa ceva . Problema e ca nu reusesc sa instalez repectivele soft-uri ... sau daca reusesc , dau niste erori de speriat ... asa ca am

renuntat la software si am inceput sa studiez parametrii codului G ... in special functia " G2" si parametrii " I , J , K , si R " .

 

Pana la urma am reusit sa inteleg ce si cum , si am scris codul de mana ... Ce ma uimit e faptul ca functioneaza ... Ete :

 

Posted Image

 

..................

Pentru gauri rotunde poti sa folosesti asta:

3D Circular Interpolation

 

Some machines provide helical interpolation via G2 and G3 commands. Programming it is pretty straightforward - just include a Z value in the G2/G3 that differs from the starting position. The motion will end with the tool in the specified Z position. The Z increments will be determined by the number of actual XY moves to complete the arc. In other words, when the arc is 40 percent done, so is the Z motion. This can be used for ramping into a pocket or other approach moves.

 

Am testat functia pe niste centre de prelucrare acum multa vreme - faceam chiar filet cu o freza profilata pe masura

Link spre comentariu

Pentru gauri rotunde poti sa folosesti asta:3D Circular InterpolationSome machines provide helical interpolation via G2 and G3 commands. Programming it is pretty straightforward - just include a Z value in the G2/G3 that differs from the starting position. The motion will end with the tool in the specified Z position. The Z increments will be determined by the number of actual XY moves to complete the arc. In other words, when the arc is 40 percent done, so is the Z motion. This can be used for ramping into a pocket or other approach moves.Am testat functia pe niste centre de prelucrare acum multa vreme - faceam chiar filet cu o freza profilata pe masura

Multumesc . Intre timp am rezolvat problema ... am descoperit CamBam . Nu mai am probleme cu frezarea gaurilor corect , indiferent de diametru ...
Link spre comentariu

De ce nu folosesti solidcam pentru solidworks, e foarte usor de instalat. Daca vrei iti explic eu pe pm.

Nu lucrez cu suita de software Solid... m-am obisnuit cu Rhino3D , si am reusit cumva sa inteleg si RhinoCam-ul , care nu e foarte departe de SolidCam . Lucrez cu Rhino de vreo 5 ani , si am inceput sa ma descurc binisor . Pentru ce fac eu , aveam nevoie de un soft care sa-mi angajeze scula aschietoare in asa fel incat sa evit "straight plunge-ul " in material , in acest fel eliminand o serie de vibratii nedorite si pierderi de precizie ... respectiv frezarea elicoidala a gaurilor si trochoidal milling . CamBam este deosebit de simplu de folosit si mai ales usor de inteles ... relativ putine variabile , posibilitatea de a crea template-uri ( sarcini baza aplicabile la majoritatea prelucrarilor , cu maxim 2-3 modificari necesare ) care reduc drastic timpul necesar generarii codurilor G , posibilitatea de a vedea 3D ce se intampla de fapt ( vizualizare tridimensionala a toopath-ului ) ...
Link spre comentariu
  • 9 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări