Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

CNC router - build log - ...


katran

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 69
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

N-am rezolvat ... uite asa as vrea sa arate ... daca nu se poate , merg si alea facute din hexagon ... te sun azi sau maine .

Azi sa pot rezolva maine.
Man , fa piulitele alea si spune-mi cat face ...nu ma tocmesc , ca-mi trebuie ... singura pretentie : sa fie treaba buna ( mie-mi place sa fie slefuite , lustruite , sa arate ca niste bijuterii , chiar daca trebuie sa platesc in plus ... poate sa coste si 50 de euro , atata timp cat i-mi place lucrarea ...) Cand sunt gata , suna-ma la 0742 11 30 11 si-mi spui cand , unde , cat . mersi fain .
Link spre comentariu

@acs , Thanks , vorbim . Un singur lucru ... daca tot se fac piulitele , se poate si o pereche de saibe ? diametru interior 16mm , diametrul

exterior 22-24mm , late de 10mm ... tot din alama sau bronz ... multumesc frumos , fac cinste !!!

 

Update ...

 

Am reusit sa montez servoul si motorul de frezare ( am luat unul de 2,2 de la Vasile , ca am mai avut unul si am fost destul de

multumit de performante ... masina asta inca nu merita un motor ATC , poate daca voi face alta mai mare si mai desteapta ... ) .

 

Cuplajele le-am luat , piulitele se rezolva ... ar trebui sa ma apuc de electronica . I-mi trebuie o cutie de tabla ( 400mm x 200mm x 600mm ) ,

sau aluminiu , una dintr-aia care vinde Vasile pe hi-end , da' n-are pe stoc ... N-am nici computer ... tre' sa ma mobilizez nitel ...

 

Posted Image

 

Posted Image

 

.....................................

Link spre comentariu
Vizitator ioniy

Vezi ca pe celalalt forum cineva deja ti-a facut piulitele, nu stiu daca e acelasi user. Urmaresc lucrarile tale si pot sa spun ca esti meserias.

una este sa le vezi aici pe forum alta sa le vezi live esti tare rau katran scoti niste bijuterii la mai multe si mai bune ps cand o aduci la breaza sa imi spui si mie sa vin sa imi clatesc ochiiii iony din campina :aplauze
Link spre comentariu

Vezi ca pe celalalt forum cineva deja ti-a facut piulitele, nu stiu daca e acelasi user. Urmaresc lucrarile tale si pot sa spun ca esti meserias.

una este sa le vezi aici pe forum alta sa le vezi live esti tare rau katran scoti niste bijuterii la mai multe si mai bune ps cand o aduci la breaza sa imi spui si mie sa vin sa imi clatesc ochiiii iony din campina :aplauze
Sigur , nici o problema . Renovarea a inceput deja , sper ca in vreo luna sa termin ... In timpul asta gasesc si celelalte masini ( strung si freza ) , si poate reusesc sa reutilez atelierul asa cum trebuie ... Sper ca pe la inceputul lui mai , sa pun niste poze cu ce-a iesit ...
Link spre comentariu
Vizitator danecdan

Salut tuturor.......ma uit si nu reusesc sa inteleg,... :rade: Un romanas, ..KATRAN, din pasiune dar si pricepere realizeaza singur, o masinarie ,...un dispozitiv, de o calitate profesionala de TOP si complexitate inalta, iar guvernele, TOATE..., acestei tari,au distrus sute de intreprinderi , considerindu-le .."mormane de fier vechi"...(Petre Roman, Ex - P.M.) lasind pe drumuri sute de mii de oameni ...Oare, aceste masinarii complexe din Zona ROBOTICII Industriale, nu puteau RE-TEHNOLOGIZA zeci, sute,...mii, de ateliere din intreprinderile vechi,. sau chiar sectii intregi de productie care sa ridice industria prelucratoare si cea constructoare .... ? Katran, dupa ce RE-Echpezi atelierul de la BREAZA, te gindesti sa faci un calcul de putere instalata a consumului de energie electrica ?Acest calcul te poate ajuta sa incerci sa-ti produci singur, ...NECONVENTIONAL, energia electrica, si astfel sa fi unul dintre cei mai rentabili prelucratori de piese.1. datoirita CNC, practic, ai REBUT ="0".2. folosind energia electrica produsa de tine Piesele prelucrate de tine ar trebui sa nu aibe concurenta..pe distanta a mai multor judete...Eu sint un tip simplu si de accea nu cred ca aar conta foarte mult aprecierile mele si repectul pe care ti-l port fara sa te cunosc personal.FELICITARI KATRAN !!! :aplauze Dupa atita munca,iti doresc din suflet ...AMORTIZARE GRABNICA si AFACERI BUNE...!!!cu respect,DanielSibiu :31

Link spre comentariu

Multumesc pentru aprecieri . Ma bate gandul de vreo cateva luni sa incerc sa-mi produc energia electrica singur ... nu este ceva deosebit de complicat , exista cateva solutii chiar inteligente pe care as putea sa le pun in practica ... Chestia cu amortizarea si afacerile ... sincer , nu de asta investesc in atelier si masini ... Sper sa ies la pensie cu mintile intregi si trebuie sa am ceva de facut ... plus ca e o idee buna sa inveti tot timpul ceva nou , sa nu se puna praful pe creier ... Inca o data multumesc pentru urari , este placut sa stii ca cineva apreciaza ce faci ...

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări