Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
tiritrobo

Telwin Tecnica 114 defect

Recommended Posts

Incepea cu un un consum 400mA si urca in 1-2 secunde pana spre 550 apoi se restarta.  Am pus din greseala masa osciloscopului pe grila IGBT-ului din ramura de sus (Q5), in acest caz nu se mai restarta, becul era aprin slab, nu inteleg de ce se imbunatateste functionarea in acest caz.

Am taiat cablajul si am pus becul in serie cu colectorul la IGBT-ul din ramura de sus, becul se aprinde puternic, cosumul este de 700mA.

Am reverificat secundarul, nu am scurt pe secundar.

Traf driver am cautat dar nu gasesc, daca stiti de unde pot cumpara lasati-mi un mesaj. Totusi pe acest traf. l-am masurat anterior, inductanta si factorul de calitate sunt aceleasi pe toate cele 3 bobine. Am mai specificat, am confectionat un traf driver dar diferentele dintre diagrame erau minore.

M-au cam lasat nervi, cel putin astazi il las deoparte.

Va multumesc pentru sprijinul si interesul acordat.

Posted (edited)

Puneti va rog doua igbt-uri la paralel cu rezistente de 1ohm in grila la fiecare...(pe cea de 10 ohmi o lasati acolo) si reveniti cu oscilograma. Puneti doar pe o ramura...ca sa vad ce se intampla cu semnalul. Masa osciloscopului sa fie la emitorul tranzistorului...exact la tranzistorul la care faceti masuratoarea.

Cu un traf driver bun va ajut eu.

Edited by mac01

Posted (edited)

Am pus 2 IGBT-uri pe ramura de sus dar nu se imbunatateste semnificativ forma semnalului, poza 1

Am bobinat alt traf pe un miez ETD29, nu stiu ce material pt. ca nu e marcat (e cam mare abia ca incape in spatiul respectiv) si am obtinut o forma de unda destul de buna, asa ramane, poza 2. Consumul in gol este de 198mA. La mersul in gol nu se incalzesc deloc IGBT-urile chiar daca sunt fara radiator. 

Va multumesc tuturor pentru implicare.

2 IGBT.jpg

FINAL.jpg

Edited by elman

Pe urcare au un moment de ezitare ,mai sus putin de jumatate.Asa am avut si eu oscilograma cu niste HGTG30N60A4 si n-au tinut la munca.Dupa ce i-am inlocuit cu FGH50T65SQD  ,oscilograma  a devenit  perfecta ,de parca nici nu erau igbt-urii montati.Tot oscilograma perfecta am avut si cu SGW30N60.`

Precizez ca nu am modificat nimic altceva ci doar inlocuiti tranzistorii!Concluzii trageti singuri...

Posted (edited)

In poza de mai jos se vede pe osciloscop aceeasi problema...semnal defectuos la iesirea driverelor, la acelasi tip de invertor. De vina sunt trafurile driver....sunt proaste. Aparatul nu functiona bine cu acest semnal...se incingea foarte tare igbt-urile in sarcina...si nu tin mult, crapa repede.

Se poate rezolva si se poate obtine o oscilograma perfecta prin inlocuirea cu un traf driver de calitate...sau prin  inlocuirea driverelor cu altele dedicate.

IMG-8461.jpg

Edited by mac01

Posted (edited)

Macar asa ar trebui sa fie un semnal....cu toate ca se poate mult mai bine.

La acest semnal driverele tot tranzistorizate sunt.

IMG-8099.jpgupload pictures online

Edited by mac01

Scuze pentru offtopic!, insa traf-ul driver conteaza foarte mult, ca exemplu pun mai jos niste oscilograme de la un telwin 175 la care am montat igbt-urile in "aer", si la care am schimbat numai traful driver, si observati diferenta :

20190704-215732.jpg

20190704-215801-inainte-de-schimbarea-tr

Si dupa schimbarea trafului driver cu unul nou :

20190704-222150.jpg

20190704-222203-dupa-schimbarea-trafukui

Ceea ce e in poza cu transformatorul schimbat, imi aparea si mie la un telwin 164 (parca modelul asta era) doar pe un singur tranzistor. Pe celalalt, semnalul era perfect. Dupa 10-15 secunde se lasa cu pocnituri/ scantei etc. Am renuntat la repararea lui atunci si strange praful deocamdata.

Nu stiu ce defect ai avut acolo, insa...

Ai tranzistori pocniti , schimbi TOATE componentele de dupa traf-ul driver, (indiferent ca da bine la masurare ), dupa care verifici semnalul , iar daca nu e ok schimbi traf-ul driver.