Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tesla NC 430


Vizitator muadick

Postări Recomandate

Eu nu intru in polemica. Nu am zis, si nici nu zic ca DL110 este doza miraculoasa. Urechiometric este exact cum am spus mai sus. 

Banuiesc ca mai sunt si alte doze capabile de ce face Denon, dar eu am doar acest Denon, si multe altele, Shure, Audiotechnica, Dual( facute tot de Shure sau Audiotechnica), Ortofonm dar toate din gama low price in comparatie cu mai toate MC-urile. 

 

 ca sa-mi sustin spusele mai jos comparativ caracteristicile pentru AT95E si DL110

 

 Frequency response: 20 to 20,000Hz

Output voltage: 3.5mV

Channel separation: more than 20dB

Channel balance: within 2dB

Tracking force: 1.5 to 2.5g

Stylus: 0.4 x 0.7 mil

Weight: 5.7g

Cantilever: aluminium

Replacement stylus: ATN-95E

 

DL110

 

Generating method: moving coil

Output voltage: 1.6mV

L/R sensitivity: within 1dB

L/R separation: more than 25dB

Electrical impedance: 160 ohms

Stylus tip: 0.1 x 0.2mm special elliptical diamond

Stylus force: 1.8g (+-0.3g)

Frequency range: 20Hz to 45kHz

Weight: 4.8g

Load resistance: more than 47kOhms

 

Am subliniat cu rosu dimensiunea acului la fiecare din ele. Cam e diferenta, nu?

Si mai mult, mai jos specificatiile de la Audiotechnica F7, o dpza in aceiasi clasa de pret cu Denon DL110

 

  • [*]FREQUENCY RESPONSE 15-50,000 Hz [*]CHANNEL SEPARATION 27 dB (1 kHz) [*]TRACKING FORCE RANGE 1.8 – 2.2 g (standard: 2.0 g) [*]RECOMMENDED LOAD IMPEDANCE Min. 100 ohms (when head amplifier is connected) [*]OUTPUT Voltage: 0.35 mV (1 kHz, 5 cm/sec.) [*]CHANNEL BALANCE 1.5 dB (1 kHz) [*]STYLUS TYPE 0.2 x 0.7 mil nude elliptical [*]CANTILEVER Aluminum [*]MOUNT Half-inch

 

Asa ca, da, e un ac eliptic, dar putin altfel totusi. 

Link spre comentariu

Un citat de aici:

 

http://www.positive-feedback.com/Issue15/denondl110.htm

 

 

The DL-100's "special elliptical stylus" reaches deeper into the grooves than ordinary profiles. That's a blessing for used record buyers, since it bypasses the damage typically caused by worn styli and ham-fisted setup. If you've never owned a very detailed cartridge, you'll probably be surprised by how much quieter your non-mint LPs sound. On the downside, proper setup is more crucial with the DL-110, which means it may not be ideal for beginners. Take the time to get it right and you'll be rewarded. Wing it and you'll never experience its full potential.

 

 

Ca pe mine vad ca nu ma credeti.

Link spre comentariu

Nici eu nu vreau sa intru in polemica , insa este un fapt cunoscut printre cei ce inca utilizeaza pickup ca dozele cu profilul acului eliptic suna mai bine si asta pentru ca acul are o suprafata mai mare in contact cu flancurile santurilor din disc .

 

Faptul ca acul eliptic coboara putin mai adanc in adincimea santurilor se datoreaza si dimensiunilor mult mai reduse prin comparatie cu un ac sferic ( care este mai degraba destinat dj-ingului ) ,oricum  cam toate acele cu profil eliptic reusesc sa ajunga mai in adancimea santurilor  .

 

Da citind specificatiile comparative , denon dl 110 este o doza mai aparte ..... si de curiozitate te intreb cam cat ai dat pe ea ??

Editat de Dominicue
Link spre comentariu

Din fericire pentru mine am primit-o cadou acum cativa ani. 

 

Preturile sunt cam asa:

http://www.needledoctor.com/Denon-DL-110-Cartridge?sc=2&category=369

http://www.ebay.de/itm/like/390471417299?item=390471417299&lgeo=1&vectorid=229487&rmvSB=true

https://www.avstore.ro/doze-pick-up/denon-dl-110/

 

 

Povestea e cam asa. Am un cumnat Doctor in electronica aplicata, titlu pe care il are pe bune. Acum multi ani ne-am contrat pe idea de analog versus digital. El nu mai avea nimic analog in casa ca sa faca comparatii. Sustinea ca vinylul nu se poate ridica la nivelul CD audio, nu voia sa ia in calcul psihoacustica. Pana la urma, dupa cateva auditii destul de modeste la mine acasa a admis ca teoria este batuta bine de practica. Acum are o colectie de cateva mii de vinyluri si scule la care noi nu putem decat sa visam. Unele concepute si construite de el, altele cumparate. Aproape ca nu mai asculta muzica in alte formate. Binenteles ca nu mai este in Romania de mult. Acum 5 ani mi-a trimis aceasta doza, nu mi-a zis niciodata, dar banuiesc ca drept multumire ca i-am redeschis usa analogului. Cand mi-a trimis-o mi-a zis doar atat:  Foloseste-o si o sa ai o revelatie, nu a vrut sa-mi dea mai multe amanunte. Altfel nu cred ca asi fi dat atatia bani pe o doza oarecum anonima pentru multi din noi. 

Editat de bogdan69
Link spre comentariu

Din fericire pentru mine am primit-o cadou acum cativa ani. 

 

Preturile sunt cam asa:

http://www.needledoctor.com/Denon-DL-110-Cartridge?sc=2&category=369

http://www.ebay.de/itm/like/390471417299?item=390471417299&lgeo=1&vectorid=229487&rmvSB=true

https://www.avstore.ro/doze-pick-up/denon-dl-110/

 

 

Povestea e cam asa. Am un cumnat Doctor in electronica aplicata, titlu pe care il are pe bune. Acum multi ani ne-am contrat pe idea de analog versus digital. El nu mai avea nimic analog in casa ca sa faca comparatii. Sustinea ca vinylul nu se poate ridica la nivelul CD audio, nu voia sa ia in calcul psihoacustica. Pana la urma, dupa cateva auditii destul de modeste la mine acasa a admis ca teoria este batuta bine de practica. Acum are o colectie de cateva mii de vinyluri si scule la care noi nu putem decat sa visam. Unele concepute si construite de el, altele cumparate. Aproape ca nu mai asculta muzica in alte formate. Binenteles ca nu mai este in Romania de mult. Acum 5 ani mi-a trimis aceasta doza, nu mi-a zis niciodata, dar banuiesc ca drept multumire ca i-am redeschis usa analogului. Cand mi-a trimis-o mi-a zis doar atat:  Foloseste-o si o sa ai o revelatie, nu a vrut sa-mi dea mai multe amanunte. Altfel nu cred ca asi fi dat atatia bani pe o doza oarecum anonima pentru multi din noi. 

 

Daca suna precum spui , atunci pretul nu mi se pare exagerat de mare .

 

De altfel mai pus pe ganduri .......ma gandesc serios sa-mi iau si eu o astfel de doza , mai ales ca am un pickup care chiar merita o doza care sa-l puna in valoare cat mai bine .....nu ca nu as fi multumit de doza pe care o are , dar intodeauna este loc de mai bine .

Editat de Dominicue
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...

Problema era un comutator care pune semnalul la masa atunci cand este in pozitia "0" si asigura si masa bratului. L-am curatat si am refacut lipiturile, functioneaza corect acum.

Am mai verificat si partea mecanica si se pare ca rotita de anti-skating nu functioneaza. Adica arcul trage de partea metalica dar aceasta e blocata. Se poate vedea in clipul asta:

Link spre comentariu
  • 2 ani mai târziu...
  • 7 luni mai târziu...
Vizitator priam

Buna ziua. Pickupul Tesla NC 430 nu are niciun fel de amplicare? L-am atasat pe aux la un turn panasonic si se aude doar pe inalte si foarte slab. Stiu ca nu are amplificare, dar nici preamplificare? Si daca e asa cum ma tem ca este, ce fel de amplificator i-ar trebui?

Link spre comentariu

Nu are nici preu nici alt tip de amplificare .

Are doza magnetica cu ninvel de semnal 3-4 mV si se conecteaza la intrarea Phono a amplificatoarelor care au aceasta intrare .

Conectat la intrarea corespunzatoare va avea ceva valoare  .

Link spre comentariu
Acum 3 ore, priam a spus:

Buna ziua. Pickupul Tesla NC 430 nu are niciun fel de amplicare? L-am atasat pe aux la un turn panasonic si se aude doar pe inalte si foarte slab. Stiu ca nu are amplificare, dar nici preamplificare? Si daca e asa cum ma tem ca este, ce fel de amplificator i-ar trebui?

trebuie conectat la intrarea Phono. Acolo are preamplificatorul cu corectia RIAA daca are o doza MM. Alfel nu va avea un sunet corect.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări