Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

atentionare tensiune scazuta


MuSi

Postări Recomandate

Probabil ca are faza lunga, faza scurta! Aveam si eu din astea cand eram mic, nu este nimic nou.Acumulatorii aia dau curent doar pentru semnalizari, lumini, indicatoare? Ai si motor pe bicicleta?Eu zic sa scoti acumulatorii de telefon din schema si sa lasi doar aia de bormasina, eventual mai faci rost. Asa cum ii ai acuma nustiu cum ai sa ii incarci.Daca te folosesti doar pentru semnalizari,lumini,indicatoare poti sa ii incarci in casa si scapi de dinamul(alternator) ala.Dai mai usor din pedale :da ! Cand scade tensiunea cuplezi dinamul sau tai curentul sa nu omori acumulatorul? Daca vrei sa tai curentul faci cu un releu. De fapt poti sa lasi dinamul pe roata si cuplezi incarcarea doar cand scade tensiunea.Daca nu are sarcina dinamul se invarte usor nu prea il simti.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

  • 3 ani mai târziu...

Un circuit de supraveghere a descarcarii acumulatorului (calculat pentru un prag de cca. 3V, asa cum doreste initiatorul acestei discutii) are schema din figura de mai jos:

Nu vad figura de mai jos.

Cu alte cuvinte, unde e schema?

Indiferent de nivelul tehnic, eu cred ca orice propunere de solutie tehnica e binevenita, pentru ca de multe ori poate fi un punct de plecare pt solutii noi.

Ori, daca e proasta, poate fi un exemplu de cum nu se face, daca cineva are argumente solide sa sustina asta.

 

Chiar daca inca n-am vazut schema, eu iti multumesc pentru intentia de a ajuta impartasind din experienta ta (cred ca acesta e in fond, sau a ar trebui sa fie spiritul unui astfel de forum), pentru ca nu se stie niciodata cui va folosi, si din acest punct de vedere nu cred ca reinvierea unui topic vechi e o problema, cata vreme raspunsul e on-topic.

Link spre comentariu

Forumul nu poate fi înlocuit de căutarea pe Google, problema e că mulți nu știu a căuta cum trebuie. Dacă nu folosești expresia potrivită, Google te trimite și pe arătură. Și internetul e o unealtă foarte puternică în mâinile cui știe s-o utilizeze.Ar fi o prostie să n-o folosim, altfel decât pentru distracții. Eu, ca și mulți colegi de pe acest forum, am început electronica din cărți și reviste, nu aveam internet ca acum. Dar poate 99% din schemele pe care le căutam de mult prin cărți sunt acum pe internet.E mai ușor să le cauți din tastatură decât să umbli în sutele de reviste sau cărți. Am oricum mereu la capul patului multe din cărțile cu care am început primii pași în electronică, nu am uitat să citesc, cum fac mulți dintre tinerii noștri....

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări