Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum conectez un DVR la un laptop?

Recommended Posts

trebuie sa setati IP la placa de retea de la laptop ceva de genul 192.168.1.3 de exemplu si sa incercati sa accesati adresa web a DVR-uluiAm setat Ip la placa de retea , am dat si ping si mi-a aratat ceva de genul TLP = 128 , dar cand am pus adresa DVR-ului ( 192.168.1.62:8080 ) in browser-ul IE, nu -mi arata nimic. Ce poate sa fie ?

• Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am pus Active X-ul pe Enable pe toate , apoi am dezactivat antivirusul "Kasperski" , iar configurarea Ip-ullui am facut-o din Network Conection - Local Area Conection - Properties - Internet Protocol ( TCP/IP) - Properties - asa cum arata in imagine . Am gresit undeva de nu-mi gaseste DVR-ul in brawserul IE ?

post-61478-139829374785_thumb.jpg

post-61478-139829374793_thumb.jpg

pai daca dati la setare ip cu 62 in coada nu va merge veci. 62 este ip-ul dvr-ului, deci, pe laptop trebuie altceva in afara de 62. sper ca m-am facut inteles

Ai avut dreptate ,,, eu puneam adresa de Ip a DVR-ului ca sa pot conecta Laptopul la DVR, ceea ce era gresit . Am configurat IP laptopului cu o alta adresa si a mers din prima .

Multumesc inca o data .:)

Vroiam sa va mai intreb daca pe browser-ul MOZILLA , se poate verifica pe net camere de supraveghere ? Sau aceasta se poate face numai cu Internet Explorer?

• 2 weeks later...

Aceeasi problema de conectare a DVR_ului (Model SCV-9004) cu routerul Huawei HG655b . Stie cineva sa ma ajute sa pot configura routerul sa poata fi accesat DVR_ul de pe Internet ? Citisem undeva ca daca IP-ul de la Romtelecom ti se schimba mereu , poti face insa din router ceva ca sa elimini aceast inconvenient, astfel incat sa poti vedea camerele de supraveghere (chiar daca nu esti langa calculatorul de acasa ,sa afli mereu care este noul IP care ti s-a schimbat).

IP DVR 192.168.1.62

are portul 80.80 ptr Http.

Multumesc dinainte celor care ma pot ajuta.

DAAAA!

abia acum cateva zile m-am lovit de problema asta, tot cu un router de la romelecom, doamne cat m-am chinuit cu el, este meniul oribil si doar din intamplare am nimerit pe ce trebuie.

Trebuie gasit ceva de genul port forwarding sau DMZ

la port forwarding trebuie setat:

source port (portul pe IP-ul extern al routerului poate fi orice sa zicem 8888, )

destination port (portul de http al DVR-ului, depinde de model, poate fi 80 sau 8080 etc)

destination IP (ip-ul DVR/ului, atentie! IP-ul DVR/ului trebuie sa fie FIX nu acordat prin DHCP)

protocol TCP

trebuie facute aici reguli pentru portul http si pentru cel de streaming (pot fi mai multe)

ATENTIE - pentru streaming lasati porturile source si destination LAFEL!

si se acceseaza DVR-ul din IE cu:

http://IP-ul-extern-al-routerului:8888 (atentie 8888 l-am ales mai sus)

Aceeasi problema de conectare a DVR_ului (Model SCV-9004) cu routerul Huawei HG655b . Stie cineva sa ma ajute sa pot configura routerul sa poata fi accesat DVR_ul de pe Internet ? Citisem undeva ca daca IP-ul de la Romtelecom ti se schimba mereu , poti face insa din router ceva ca sa elimini aceast inconvenient, astfel incat sa poti vedea camerele de supraveghere (chiar daca nu esti langa calculatorul de acasa ,sa afli mereu care este noul IP care ti s-a schimbat).

IP DVR 192.168.1.62

are portul 8080 ptr Http.

Multumesc dinainte celor care ma pot ajuta.

1.Am facut Port Fowarding la toate cele 4 porturi pe care le are DVR-ul

2.Am verificat apoi , daca aceste porturi se scaneaza cu http://www.whatsmyip.org/port-scanner/ si se vedeau toate .

3 Nu mai stiu ce sa mai fac , ca tot nu pot sa vad camera de pe net ...:(( :cry:

Cine poate sa ma ajute , ii multumesc mult .

post-61478-139829381954_thumb.jpg

• 3 weeks later...