Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum conectez un DVR la un laptop?

Recommended Posts

• Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ai setat un ip la DVR? default IP este 0.0.0.0 . conecteaza un monitor extern la el, pune ip si net mask si abia apoi vei putea prinde ceva pe lan de la el.

Deci , eu nu am Router si sunt conectat la Internet printr-un modem de la Romtelecom. Si vreau sa leg DVR-ul de Laptop printr-un cablu crosss( asa cum am fost sfatuit tot pe aici ) si sa vad imaginile pe pe DVR pe Laptop , dar nu stiu cum sa configurez nici DVR-ul si nici Laptopul. Pana acum am reusit sa -mi gasesc prin comanda " ipconfig" datele de IP Adress, Subnet Mask si Default Gateway , care le-am copiat in meniul DVR-ului, Dar mai departe nu stiu ce sa fac . .Va rog mult puteti sa am ajutati ?

sa inteleg ca ai bagat un ip la dvr? care este acesta? la laptop ce ip ai?nu cred ca ar strica sa citesti un pic manualul.

am citit si manualul , dar tot nu ma lamureste .IP laptopului este 192.168.1.64iar al DVR-ului nu stiu care este , sa fie acest DNS ? pt acest DNS al DVR-ului este 192.168.1.1

incearca din nou, si vezi daca raspunde la ping. ca sa dai ping, start/run si acolo scrii 'ping 192.168.1.62 -t' dar fara ghilimele si dai ok. daca iti apare ceva care se termina cu TTL=ceva si apare la fiecare secunda cate un rand nou, e ok cablul si setarile de ip. daca nu, mai incearca.de retinut: nu intotdeauna daca ceva nu raspunde la ping e defect, pur si simplu poate fi o setare, antivirus, firewall, etc.mai incearca

incearca din nou, si vezi daca raspunde la ping.

ca sa dai ping, start/run si acolo scrii 'ping 192.168.1.62 -t' dar fara ghilimele si dai ok. daca iti apare ceva care se termina cu TTL=ceva si apare la fiecare secunda cate un rand nou, e ok cablul si setarile de ip. daca nu, mai incearca.

de retinut: nu intotdeauna daca ceva nu raspunde la ping e defect, pur si simplu poate fi o setare, antivirus, firewall, etc.

mai incearca

La Defaul Gateway ce pun ? 192.168.1.62 ( adresa DVR-ului ) ? sau 192.168.1.254 ( adresa modemului Romtelecom)?

Imi spune ca nu am cablu conectat , inseamna ca problema este de la cablu , pt ca l-am conectat dar nu-l vede :( Ma intrebam daca conectez DVR-ul la modemul de la Romtelecom, tu ai putea sa vezi de la tine imagini de pe camera mea ?

default gateway : tre sa pui adresa router-ului de la romtelecom. asta te ajuta doar daca vrei sa vezi dvr-ul de afara(de ex daca este sa il vad eu). dar nu cred ca este cazul acum sa il pui. plus, asta implica conectarea dvr-ului direct in router-ul de la romtelecom. daca il pui direct la laptop chiar nu are sens.

• 1 month later...

Deci , am manualul in fata dar nu scrie modelul DVR-ului

DNS 192.168.1.1 Remote Server1 192.168.1.0 Remote Server2 192.168.1.0 asta apare pe manual.

trebuie sa setati IP la placa de retea de la laptop ceva de genul 192.168.1.3 de exemplu si sa incercati sa accesati adresa web a DVR-ului
Va rog mult , puteti sa ma-mi spuneti cum sa configurez placa de retea , sa pot vedea DVRul direct prin cablu de retea legat intre Laptop si DVR ,, prima data sa pot vedea DVR-ul in retea , apoi sa incerc sa-l vad si pe Internet ?