Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Instalare win7 pe 32


Vizitator cata-geo

Postări Recomandate

Vizitator cata-geo

salut am cumparat si eu un acer aspire 5755g (cu configuratia: i7 la 2,2ghz / nvidia gt540m 2gb vram / 4gb ddr3 la1066...) si am cateva probleme, am instalat un win7 pe 32 si:

1. cand dau properties pe Mycomputer sa vad memoria ram apare 'Installed memory (RAM): 4GB (2.36 GB usable) ????

mai grav....

2. cand dau properties pe display sa vad proprietatile placii video apare o placa intel de slabe performante (care am inteles ca e o placa integrata in procesor) si nu apare placa de la nvidia 540... ??? in device manager apar ambele instalate si activate... stie cineva pls?

si inca ceva daca nu se pricepe nimeni sa-mi raspaunda... sa-mi zica si mie cineva care un laptop cu i7 si nvidia gt540 si are win7 pe 32 daca cand da properties pe desktop si apare placa video, apare asta de la nvidia cu Dedicated memory 2 GB ???

Astept si eu un raspuns ca tare sunt nelinistit acum de Craciun :(

 

Editat de Madalina:nume subiect

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
Vizitator cata-geo

orice win pe 32 nu va vedea mai mult de 3G memorie.asa, si intai instaleazaa toate driverele pentru laptop si apoi vezi c u placa video care si cum. hai, spor la treaba.

am instalat toate driverele si tot la fel, la desktop>prop. apare doar placa de la intel (aia slaba)daca dezinstalez placa intel sau dau din device manager disable nu ma lasa sa o instalez pe nvidia...am fost de unde am cumparat laptopul si cel de a colo a zis ca asa e la astea procesor comuta de la o placa la alta atunci cand are nevoie pt a face economie de energie... dar sincer cred ca nu e adevarat si sunt vorbe in vand ca la noi la romani cand cumaperi ceva naspa....
Link spre comentariu

nu sunt vorbe , i5 si i7 au nucleu grafic incorporat iar procesorul grafic dedicat se pune la treaba doar cand e nevoie , totusi parca ar trebui sa iti apara la proprieties , poate nu stii tu unde sa te uiti. De aceea si memoria ram iti apare mai putin de 3G care e max vazuta de Win pe 32biti restul e alocata la video. Ca sa iti vada toata memoria RAM ai nevoie de un SO pe 64biti. Fa evaluarea din Windows si vezi ce punctaj ia la video, atunci sigur o sa o puna la treaba.

Link spre comentariu

nu sunt vorbe , i5 si i7 au nucleu grafic incorporat iar procesorul grafic dedicat se pune la treaba doar cand e nevoie , totusi parca ar trebui sa iti apara la proprieties , poate nu stii tu unde sa te uiti. De aceea si memoria ram iti apare mai putin de 3G care e max vazuta de Win pe 32biti restul e alocata la video. Ca sa iti vada toata memoria RAM ai nevoie de un SO pe 64biti. Fa evaluarea din Windows si vezi ce punctaj ia la video, atunci sigur o sa o puna la treaba.

vezi ca te inseli la chestea cu memoria. win pe 32 nu vede mai mult de 3, restul nu este alocata la nimic. legat de i5 sai i7 ai dreptate.
Link spre comentariu
Vizitator cata-geo

acuma dau jos niste jocuri... sper sa si reusesc sa le instalez...deci mie imi apar ambele olaci video instalate in device manager, si apar si la ambele control panel (intel unu si nvidia altu) atunci cand dau properties pe desktop, dar nu apare la proprietatile atuncy cand dau display>screen resolution>advance setings.... unde cred eu ca ar trebui sa apara aia pe care o foloseste si eu vream aia buna de la nvidia...unde ar trbui sa o caut si cum pot sa fac o evaluare?mc pt ajutor!

Link spre comentariu

nu sunt vorbe , i5 si i7 au nucleu grafic incorporat iar procesorul grafic dedicat se pune la treaba doar cand e nevoie , totusi parca ar trebui sa iti apara la proprieties , poate nu stii tu unde sa te uiti. De aceea si memoria ram iti apare mai putin de 3G care e max vazuta de Win pe 32biti restul e alocata la video. Ca sa iti vada toata memoria RAM ai nevoie de un SO pe 64biti. Fa evaluarea din Windows si vezi ce punctaj ia la video, atunci sigur o sa o puna la treaba.

vezi ca te inseli la chestea cu memoria. win pe 32 nu vede mai mult de 3, restul nu este alocata la nimic. legat de i5 sai i7 ai dreptate.
Nu ma insel deloc , nu ai inteles tu , ma refeream la diferenta dintre 2.36 cat ii apare lui acum usable si 3Gb max vazut de SO pe 32biti.
Link spre comentariu
Vizitator cata-geo

am reusit sa bag un joc (care nu solicita resurse f mare in privinta placii video) lineage 2 si am observat ca in bara de programe in dreapta a aparut o iconita de la nvidia (nvidia gpu activity) si acolo era trecut la gpu activity jocul asta lineage...astept si eu un raspuns la cum sa fac o verificare/evaluare aplacii video din windows?? sau daca poate cineva sa-mi dea un programel sa fac un test ceva la placa video? ceva usor de folosit si de instalat?

Link spre comentariu
Vizitator cata-geo

ia de pe net 3D mark si dai un test si vezi ce punctaj scoate

am luat un 3dmark de pe un site dar nu am resuit sa-l instalez :( poti sa-mi lasi un site de unde sa-l dau jos?
Link spre comentariu

Poti sa folosesti 3d mark vantage .Asta va stoarce maximum din placa video si celelalte resurse de sistem.Ptr stress test baga un stres prime 2004 sau Orthos si ruleaza mai multe instante simultan.Placa video este integrata in chipset si doar la nevoie intra in functiune placa de la nvidia. Motivl ? Ce preferi ? Sa se termine bateria in 30 de minute sau in 2 ore ? Cred ca iti dai singur raspunsul.Motivele ptr care iti vede atat deputina memorie sunt :- placile video ( ambele ) folosesc memoria de sistem - sistemele de operare pe 32biti vad pina la 3G RAM. Din aia 3G scade cat ia fiecare placa video .Pozi vedea cata memorie e alocata placilor video fie in dxdiag , fie cu ceva programe de audit .Apare insa o problema , este posibil ca uneori memoria share sa fie mapata de la inceput ptr placa x si y insa sa fie alocata dinamic ulterior in functie de necesitati.Sunt producatori si producatori. Tertipuri si tertipuri. Succes

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări