Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

conectare casetofon auto la sursa pc


Vizitator mytzu

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Cel mai simplu e sa cauti schema conexiunilor pe google.Banuiesc ca ai introdus un cd , ai dat play si alea alte.Ai un aparat de masura?Ar trebuii sa faci o poza si in iteriorulu dvd-ului , sa vedem ce-s cu firele alea , ca degeaba arati poze cu fire pe culori , ca nu prea merge treaba.Plus de asta ca se poate sa fie ars finalul dvdd-ului.Sau te miri ce alte fenomene.Deci da mai multe detalii , ca altfel vorbim degeaba , din pacate.

Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...
Vizitator alexbuduroi99

Buna am facut si eu un radio intocmai ca al tau dar nu stiu cum sa-l conectez la calculator pe post de amplificator (daca se poate) as vrea sa ma ajutati (daca se poate). Trebuie sa instalez niste drivere sau nu stiu??? :jytuiyu

Link spre comentariu
Vizitator alexbuduroi99

Pai am un radiocasetofon auto Domotec MS-2947SP pe care l-am conectat la o sursa PC de 300W si ma gandeam ca sa-l conectez la PC ca amplificator pt niste boxe mai vechi pe care le-am gasit.

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 9 luni mai târziu...
Vizitator adrian_DB

Salutare.Se poate conecta o unitate dvd-rom la intrarea AUX a unui radio-cd auto?am o unitate optica Sony(nu stiu exact modelul) care in fata are o mufa de 3,5mm cu o rotita de volum sub ea.ce legaturi trebuie facute?cum se alimenteaza?multumesc

Link spre comentariu

Da, se poate ( sau ar trebui sa se poata ) mufa aceea de la dvd-rom este o iesire audio, pur si simplu achizitionezi un cablu de legatura care la un capat sa aiba mufa pentru dvd si la celalalt capat mufa/mufele acceptate de radio-cd, adica orice fel de mufe sunt la player-ul auto pentru intrarea aux. Iti va trebui o alimentare compusa pentru DVD, 12V si 5V, stabilizare pentru ambele, la 12V ceva LDO iar la 5 un simplu 7805 ar trebui sa fie deajuns. DVD-romul are autoplay si va putea reda doar audiocd-uri, adica din acelea care contin de obicei sub 20 de melodii.

Link spre comentariu
  • 2 ani mai târziu...
  • 5 ani mai târziu...

Buna ziua,as avea o intrebare unde as putea gasi asa ceva ,il voi folosi la alimentare casetofonului la o sursa in comutatie.Si ce grosime de fire trebuie sa folosesc ca sa l alimentez din sursa respectiva.Vreau sa prelungesc firele de la mufa iso pana la acesta piesa si dupa la alimentare si ce cablu trebuie sa folosesc de 0.75 ,1,1,5 mm2 ?.Va multumesc 

Screenshot_20200810-141940_AliExpress.jpg

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări