Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

TV SAMSUNG CZ 21N112T


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Idei:1. Finalul nu se alimenteaza- verificati alimentarea, este o rezistenta mai mare, de putere, 2w, inainte de pinul pe care se aplica 12v, parca. Verificati R814 si R815. Eu am gasit arsa una din astea, la un tv. trasnit cu acelasi sasiu.2. Am gasit si tranzistorul care face mute ars, Q903.3 In cel mai rau caz si noul integrat final este defect, desi cam slabe sanse.Link cu alte discutii: viewtopic.php?f=17&t=38612Astept cu interes vesti!

Link spre comentariu

Puteti incerca sa deconectati un terminal al R921, sa vedeti daca apare sonorul (zic si eu)

Deasemenea, cred ca ar fi bine de masurat si tensiunea in baza lui Q903 in cela doua stari, mute si normal, sa vedeti daca lucreaza procesorul.

Oricum, eu unul cred ca problema este pe circuitul e muting. Ar fi bine de verificat si Q905.

 

Iata ce spune datasheet+ul acestui integrat despre pinul MODE:

 

Mode selection

The TDA8943SF has three functional modes, which can be selected by applying the

proper DC voltage to pin MODE. See Figure 4 and 5 for the respective DC levels,

which depend on the supply voltage level. The MODE pin can be driven by a 3-state

logic output stage: e.g. a microcontroller with additional components for DC-level

shifting.

Standby — In this mode the current consumption is very low and the outputs are

floating. The device is in standby mode when (VCC - 0.5 V) < VMODE < VCC, or when

the MODE pin is left floating (high impedance). The power consumption of the

TDA8943SF will be reduced to <0.18 mW.

Mute — In this mode the amplifier is DC-biased but not operational (no audio output);

the DC level of the input and output pins remain on half the supply voltage. This

allows the input coupling and Supply Voltage Ripple Rejection (SVRR) capacitors to

be charged to avoid pop-noise. The device is in mute mode when

3 V < VMODE < (VCC - 1.5 V).

Operating — In this mode the amplifier is operating normally. The operating mode is

activated at VMODE < 0.5 V.

 

Din ultimul paragraf, eu inteleg ca daca tensiunea pe pinul Mode este mai mica de 0,5v, integratul ar trebui sa-si faca treaba si sa amplifice.

A, si o ultima sugestie pe care o am > Din cate retin, tv are jack pentru casti, care este montat lateral, alaturi de una din intrarile AV. Eu nu conectasem banda care duce la jack si nu mi-a mers sunetul, daca nu ma insel.

Succes!

post-32876-139829356542_thumb.jpg

Link spre comentariu

apreciez interesul tau Marius!cum spuneam, Q903 masurat da bine , insa cand am masurat baza fata de masa :hopa! ->54 de ohmiverific schema si constat ca functia de muting se face din pinul 4 al UOC direct in baza Q903 da, ai ghicit rezistenta asta e data de un scurt in integrat..scot Q903 afara, (in acest fel tensiunea de MODE din pin 7 final audio scade, permitand acestuia sa devina operativ) si in acest moment sonorul aparechestia este ca nemaiavand functia de muting , la schimbarea canalelor se aude un pacanit deranjant, pe care nu stiu daca pot sa il suprim (cred ca nu)cam asta !spor!

Link spre comentariu

Mda... cam neplacuta constatare..Oricum, inainte de a da verdictul final de procesor defect, v-as recomanda sa intrerupeti traseul de muting cat mai aproape de pinul procesorului care face aceasta functie (parca pinul 4 ati spus) si sa masurati si asa. Daca si in cazul acesta rezistenta este cea pe care ati spus-o nu mai incape nicio indoiala referitoare la procesor. Spun sa faceti asta deoarece se mai intampla ca la masurarea pe multimetru tranzistorul sa dea ok, iar in circuit sa-si faca de cap... Iar in privinta costului, am cumparat de pe la Iasi un proc cu 50 lei, cu tot cu taxe 60, nu e chiar ieftin.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări