Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest sorin_faur

pwr. amp , finali sau ce ?

Recommended Posts

Guest sorin_faur

salut si bine v-am gasit , sunt nou in domeniu defapt nu am habar prea mult dar poate ma poate ajuta cineva. Am un sistem audio Tiphoon 5.1 si nu merge woferul, am constata ca diful e bun dar de pe placa nu mai scoate nimik.In schimb restul satelitiilor merg .Am desfacut pwr.amplificatorul, model TDA1519C dar nu sunt sigur ca el e de vina, cum pot sa-l verific? Sau poate nu el e de vina...? ce altceva ar putea fi? Va multumesc!!! :sparge:

In caz de nu sti care este pinu 7 si 8 se vede in poza de mai jos.

Pe acei pini trebuie sa ai in jur de 14 Volti.

Posted Image

In cazu in care ai curent pe pinul 7 si 8, deconecteaza subwooferu de la sursa de semnal, iar cu un ac vei atinge pini 1 si 9. Daca se aude un bazait in difuzor atuncea circuitul integrat TDA1519C este bun.

Guest sorin_faur

da e un amplificator incorporat in swf, dar momentan nu pot sa verific asta.....am sa o fac luni si o sa iti spun, mersi oricum, altceva ar putea fi ...banuiesc ca o dat tare careva si s-o prajit ceva prin placa aia.Are 2 placi cu integrate una cu swf si center-ul si una cu satelitii ceilalti . centeru merge si am vazut ca are pwr.amp. separat. o seara placuta !!!!

In cazu in care ai curent pe pinul 7 si 8, deconecteaza subwooferu de la sursa de semnal, iar cu un ac vei atinge pini 1 si 9. Daca se aude un bazait in difuzor atuncea circuitul integrat TDA1519C este bun.

Apropo , ca sa nu se mai faca confuzii.Patru marimi fizice caracterizeaza, printre altele, un circuit electric : tensiunea, notata cu U si masurata in volti(V) - de unde si denumirea de voltaj, curentul - I, amperi(A), amperaj, puterea - P, watt(W), vataj - si rezistenta electrica R avand unitatea de masura ohm-ul.Lucaionut , nu mai confunda curentul cu tensiunea.sorin_faur , dupa ce masori tensiunea , in caz ca ai tensiune pe pinii 7 si 8 , verifici alta tensiune (cea mediana) pe pinii 4 si 6 ,(ar trebuii sa ai jumatatea tensiunii de alimentare) .Doar dupa ce verifici tensiuniile astea , iti poti da seama daca circuitul e ars , pentru ca lucaionut nu sa gandit , in cazul in care ai o protectie cu releu pe iesire , si daca ai protectia aia , bazait canci pe pinii 1 si 9.Toate tensiunile le masori fata de masa.

Patru marimi fizice caracterizeaza, printre altele, un circuit electric : tensiunea, notata cu U si masurata in volti(V) - de unde si denumirea de voltaj, curentul - I, amperi(A), amperaj, puterea - P, watt(W), vataj - si rezistenta electrica R avand unitatea de masura ohm-ul

Ar mai fi citeva; doua din ele ar fi capacitatea si inductanta; din pacate, astea nu se mai pot denumi capacitaj si inductaj...