Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SMPS auto cu probleme + altele


bluesync

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
Vizitator smilex

Eu am inteles ca doresti +/-35V. Daca nr. spire e corect (pt. 35V), cum se poate urca tensiunea la +/-80V? Este necesar de stiut raportul de transformare. Nu mai fa incercari pana nu se lamureste asta.

Link spre comentariu
Vizitator smilex

Snubberul RCD de mai sus are aplicatie tipica flyback sau forward cu unul-doi tranzistori.Daca tranzistoarele functioneaza simetric, transformatorul are infasurarile corecte si raportul de aprox. 3/1 dupa cum sustii, atunci nu cred ca se poate emite o explicatie referitoare la comportamentul tensiunilor cu snubbere. In cazul tau snubberele fac exact lucrul pe care sunt destinate sa le suprime. Un osc. te-ar ajuta mult in identificarea problemei. Presupunand ca tot restul e ok (facand abstractie de mai sus), poti folosi diode de tensiune mai mare (300-400V) si indiferent de ce oscilatii parazite ai avea, probabil nu se vor strapunge. Atunci poti abandona snubberele in secundar.Incearca si rezistoare (pelicula carbon) nebobinate 47/2-3W. Bobinajul celor de 5W introduce inductante.

Link spre comentariu
Vizitator smilex

Ca sa te convingi, monteaza un consumator (de ex: 15ohmi/100W) pe fiecare ramura si monitorizeaza tensiunea si regimul termic intr-o ora de functionare. Eventual joaca-te cu diverse sarcini (variatii bruste) si daca tensiunea este in limite acceptabile, da-i drumul.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări