Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SMPS auto cu probleme + altele


bluesync

Postări Recomandate

Daca este nou dute si cere o sonda noua.

Acasa am un UT2102B 100M dual-channel (monocrome) si am avut si eu o sonda care nu puteam sa o scot la capat. Avea tot timpul un 'cioc' si m-am dus tare acolo de unde am luat aparatul si mi-au dat alta. Unele sunt turnate si nu poti face nimic. Am vazut proba ptr. current intr-o poza la miticamy (AC sau DC Current Probe), si ma tot uit sa achizitionez si eu una pe unde umblu.

 

Daca ai una calibrata poti sa treci la treaba.

 

Succes

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

osciloscopul l-am imprumutat de la scoala,are 1 an si ceva cred,doar ca nu a fost folosit de nimeni pentru ca nu stiu sa umble cu elacum sa revin la sursa,cred ca era deja calibrat,pentru ca am refacut masuratorile si formele de unda sunt aceleasi ca cele de pe pagina anterioara,deci ce ziceti??

Link spre comentariu

Calibrarea nu se face doar pt sondele cu atenuare? Adica,in cazul asta,sonda trebuie pusa pe 10x. Eu am numai cu atenuare,asa ca nu stiu cum vine treaba cu cele simple :jytuiyu @25L91N11 -asta e subiectul lui bluesync,adica aici invata tot ce are nevoie pt a face sursa aia,d-aia l-am si separat de subiectul principal cu astfel de surse

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări