Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SMPS auto cu probleme + altele


Postări Recomandate

cam asa arata si proiectul meu inceput acum ceva timp.As avea cateva intrebari:-tensiunea dupa redresare este de +32,2V/-34,4V, nu ar trebuii sa fie aproximativ egala??-cand pun un bec de 60V la 18W imi tiuie traful, care este cauza??-bobina de filtraj unde se pune si merge una galbena din surse ATX??mai trebuie sa o bobinez eu sau se poate pune direct cum este??-as vrea sa-i pun si o protectie,pentru ca am ars IC-ul din greseala-este suficient radiatorul pentru 4 irfz-uri??sunt 44NVreau sa o folosesc pentru un tda7294,pe care sa il pun la un subwoofer de 100W,iar sursa as vrea sa scoata cam 150W sa nu fie probleme

post-47497-139829354064_thumb.jpg

post-47497-13982935408_thumb.jpg

post-47497-139829354094_thumb.jpg

post-47497-139829354104_thumb.jpg

post-47497-139829354114_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

si as mai avea o nelamurile,IC-u s-a ars vrand sa pun un halogen de masina 55/60W consumator la masa si plus,ori nu am pus eu masa cum trebuie ori montajul e prea slab pentru ca imediat ce am atins firele de borne s-a auzit cum sg-ul pocnind,negru minus si rosu plus,are o faza arsa(cred ca scurta) nu trebuia cel mult sa arda becul???si in nici un caz sa se arda integratul??cred ca sunt invers,in loc de negru rosu si deia s-a ars :jytuiyu sa-mi dea cineva o palma :bataie

post-47497-13982935415_thumb.jpg

Link spre comentariu

Cablajul are o mare influenta intr-o SMPS.Bolek i-ti spune ca ai alimentat IC ,prin bec!, la tensiunea de 12V-32,2V.La sursa liniara,ai o cadere de tensiune pe 2N3055 de minim 2V.Presupun ca MP3 ia 100mA=> Pdisipata=100mA*((30-12)+2)V=20*0,1= 2W.Poti tine mana pe o rezistenta cand disipa 2W?Si exemplul cu 0,1A e unul optimist.Daca ai cules sch alimentarii unei statii auto_2+75W,ridica si cablajul si reprodul.

Link spre comentariu

Si nu pune si tu sarcina becuri de masina...Pai la 20 spire ar trebui sati scoata vreo 30V si halogenul de masina ii la 12 deci ii clar de ce so busit...Pune un bec de veioza de 40W daca nu ai un amplificator mai nashpa pt incercari...dar oricum daca iti scoate tensiune continua sigur iti merge

acum cred am inteles,deci becul la 12V s-a comportat ca o rezistenta,deci ca si cum as fi facut scurt intre masa si plusultima afirmatie nu prea inteleg sa ce te referi??schema am luat-o de la un user,cablajul l-am facut eu,ea fuctioneaza nu se incalzeste nimic doar ca in sarcina tiuie traful.deci as avea doua intrebari si va rog frumos daca ati putea sa-mi raspundeti exact:ce bec sa pun ca sarcina(tensiune si putere) si a doua daca sursa la care alimentez circuitul poate rezistachiar vreau sa resusesc acest proiect,dar nu pot fara ajutorul dumneavastra,daca stiti ce anume ar trebuii sa mai cunosc sunt dipus sa studiez,doar ca nu am meterial.multumesc
Link spre comentariu

Ok,incepe sa studiezi acum si peste 2 ani reluam discutia;incepe prin a te gandi cum anume e un bec cu filament:1.Becul cu filament este un fir de sarma inchis intr-un balon cu gaz inert;2.Firul de sarma(in continuare vom spune filament) este el din wolfram sau metale cu punctul de topire ridicat;3.Filamentul este el (cel care este) de fapt o rezistenta care(-le) find parcursa de un curent electric se incalzeste;4.Este pus intr-un gaz inert pt ca...?La faza cu becul de 12V,la 30V s-a comportat ca un scurt pt ca...?Sau e varianta in care faci un montaj care a mai fost facut si functioneaza,gasesti cablaj facut ;m-am tot uitat dupa planul de masa la cablajul tau,dar nu l-am vazut.

Link spre comentariu

peste 2 ani reluam discutia;4.Este pus intr-un gaz inert pt ca...?La faza cu becul de 12V,la 30V s-a comportat ca un scurt pt ca...?*dupa planul de masa la cablajul tau,dar nu l-am vazut.

nu cred ca este cazul 4...astfel se protejeaza filamentul impotriva oxidariipt ca rezistenta becului mica*te referi la proiectarea mea pe foaie??
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări