Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest cluj

MATSUI 14V1T CUC 7303 adus din anglia

Recommended Posts

salut la toti ,am o problema cu televizorul acesta adus din anglia .In meniul de cautare am numai UHF .Procesor SDA5252-A101,Video tda8361a,Tuner U1343/I U, EEPROM 24C02 .Am schimbat si softul si tunerul dar nu se schimba in meniul de cautare alta frecventa ramane numai UHF.Am ajuns la concluzia ca trebuie anlocuit alt procesor.Va rog daca stie cineva ceva sa ma ajute. :jytuiyu

da, trebuie schimbat si procesorul.Daca selectorul nu este cu sinteza (sda/scl) merge orice procesor din familiasda5252 cu A002,003,004,201,202 (altele n-am intalnit)daca este cu sinteza - sda5252 cu G201,G202 sasiele CUC7303 mai sunt urmate de o litera (care determina si tipul procesorului)functie daca sunt stereo/dolby/multisystem etc.stimapuneti un anunt de cumparare procesor CUC7303 cu/fara sinteza.personal, eu nu am decat fara sinteza - procesor (A002 parca)si costa 40 de lei

problema am rezolvato fara sa shimb procesorul.In pinul 9 al procesorului este un stramp la masa,trebuie anulat strampul si atunci procesorul comuta toate benzile.Am shimbat selector uv1315 si totul este OK.

si eu am o problema cu receptia canalelor din benzile VHF 1si VHF 3 .La mine procesorul este SDA5252-A003 ,am indepartat strapul de la pinul 9 si masa acum am in menu benzile VHF 1 si VHF 3 ,am inlocuit selectorul U1343/I U cu UV1315 dar receptoneaza indiferent de banda selectata doar canalele din UHF .

Nu prea am înțeles cum trebuie sa il conectez am văzut ca in funcție de starea logica de pe pinii 3 si 4 comuta benzile si mai este pinul 6 care nu inteleg ce este cu 5mA ,dacă este alimentat de la 12 v cred ca este vorba de o rezistenta de 2,4 kohmi .Daca aveți o schema de conectare va rog postați-o

Nu aveti nevoie de alta schema ,pentru ca piesele care nu au valoarea trecuta pe schema dvs ,practic nu sunt montate pe placa tv.Am in atelier placa CUC 7303 si pot sa va spun ca piesele :CT2820,CR2826,CR2827,CT2830,CR 2836,CR2837,CT2040,CR2846,CR2847 nu sunt pe placa tv.Am facut comparatie cu placa in fata si cu pagina 5 din manualul service unde este data amplasarea pieselor smd pe partea cablata a placii. Comutatorul dvs. de benzi are de fapt 3 tranzistoare BC 858 si rezistentele aferente fiecaruia. Pe schema tv comutatorul de benzi este delimitat de 2 zone marcate cu linie discontinua si practic tot ce este in zona aflata deasupra nu sunt montate pe placa.