Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Rezistoare


Vizitator jameshk

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
Vizitator jameshk

Cauta "codul culorilor" pe goagal.

pai aia e problema ca nu pot descifra cu "codul culorilor". sunt incepator in astea. am nevoie sa fac o placa de remote control la un sistem audio. si astea au mai ramas de gasit. ceea ce ma "depaseste"sa zic asa , pentru ca nu am avut legatura cu asa ceva pana acum.
Link spre comentariu

Use this ::post-30365-139829353965_thumb.jpg

 

Este foarte util si complet GRATUIT !. Exista si alte softulete de acest gen, eu pe acesta il folosesc cind dau de greu si nu ma duce mintea.

Pe linga acesta, exista o multime de calculatoare online, pentru orice iti trasneste tie sa afli.

 

Totusi nu inteleg cum ai lucrat pina acum.

Ai folosit doar piese marcate in clar ? Condensatori, diode, rezistente, bobine, etc ?

Este ceva elementar.

Nu ca in cazul meu, cu pic-urile, unde este nevoie de mii de pagini de citit ca sa afli un lucru marunt care unora le este...

 

Imi cer scuze ca am scris in forum, am promis ca nu voi mai cere ajutor, dar mi-am permis sa dau.

Asa se ofera ajutor.

Link spre comentariu
Vizitator jameshk

Use this ::[attachment=0]Electronics-Assistant-Software.jpg[/attachment]Este foarte util si complet GRATUIT !. Exista si alte softulete de acest gen, eu pe acesta il folosesc cind dau de greu si nu ma duce mintea.Pe linga acesta, exista o multime de calculatoare online, pentru orice iti trasneste tie sa afli.Totusi nu inteleg cum ai lucrat pina acum.Ai folosit doar piese marcate in clar ? Condensatori, diode, rezistente, bobine, etc ?Este ceva elementar.Nu ca in cazul meu, cu pic-urile, unde este nevoie de mii de pagini de citit ca sa afli un lucru marunt care unora le este...Imi cer scuze ca am scris in forum, am promis ca nu voi mai cere ajutor, dar mi-am permis sa dau.Asa se ofera ajutor.

doar in clar am lucrat, si cand am avut nevoie am cumparat piese marcate.. oricum multumesc mult pentru soft, ma ajuta foarte mult asta. eu am ce am cu rezistentele ca in rest le stiu .. in mare parte
Link spre comentariu

doar in clar am lucrat, si cand am avut nevoie am cumparat piese marcate.. oricum multumesc mult pentru soft, ma ajuta foarte mult asta. eu am ce am cu rezistentele ca in rest le stiu .. in mare parte

Codul culorilor, cu mici variatii, este aproape universal valabil, fiecare culoare are aceeasi cifra/procent alocata, indiferent ca citesti pe o rezistenta, condensator, inductanta, trebuie schimbata doar "extensia", ohmi, henry, farazi, etc.

 

Spor la lucru.

Link spre comentariu

yo9hnf Are perfecta dreptate. Dupa un timp o sa incepi ca dupa primele 2 cifre sa vezi singur valoarea...Altfel, fabricantii nu fac rezistente, condensatoare, etc de capul lor. Exista niste serii de valori standard, de ex E6, cu 6 valori, apoi E12, cu 12, pana la E248.La asta nu mai scriu ce cate valori sunt in serie, hi, hi..Se pleca de la 1, urmeaza 1,2 etc, samd. Apoi multiplici cu zece, cu o suta, o mie, etc...Cauta superba carte numita "Manualul muncitorului electronist" coordonata de dnul I. Ristea, si acolo, pe la primele pagini despre rezistente, vei gasi multe raspunsuri.Spor la citit si nu uita ca nimeni nu s-a nascut invatat.

Link spre comentariu
Vizitator jameshk

yo9hnf Are perfecta dreptate. Dupa un timp o sa incepi ca dupa primele 2 cifre sa vezi singur valoarea...Altfel, fabricantii nu fac rezistente, condensatoare, etc de capul lor. Exista niste serii de valori standard, de ex E6, cu 6 valori, apoi E12, cu 12, pana la E248.La asta nu mai scriu ce cate valori sunt in serie, hi, hi..Se pleca de la 1, urmeaza 1,2 etc, samd. Apoi multiplici cu zece, cu o suta, o mie, etc...Cauta superba carte numita "Manualul muncitorului electronist" coordonata de dnul I. Ristea, si acolo, pe la primele pagini despre rezistente, vei gasi multe raspunsuri.Spor la citit si nu uita ca nimeni nu s-a nascut invatat.

Asa este , multumesc. Am sa iau cartea. yo9hnf , esti radioamator right ? si tata a fost. Pacat ca nu stiu si eu ce stie el :)
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări