Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce soft sa folosesc


rony2006

Postări Recomandate

Salutare, sunt nou in domeniul cnc-urilor insa am multa experienta in electronica.

 

Vreau sa imi fac o masina de gravat (in plastic/lemn) cu laser si dupa ce am cautat vreo 2 saptamani cel mai simplu proiect pe internet am dat de: http://sensi.org/~svo/motori/

Constructia nu mi se pare complicata si deja am facut rost de axa x (de la o imprimanta).

 

Am nevoie de cateva raspunsuri:

Ce software sa folosesc pentru a vedea daca se realizeaza o "conexiune" intre calculator(soft cnc) si motorul de la imprimanta(printr-un driver), care este unul cu 4 fire (din cate am inteles bi polar). Vreau sa vad cum se misca rotorul motorului cand ii dau din soft o comanda

Ce driver sa construiesc (cat mai simplu) pentru a face legatura intre motor si pc (soft cnc)

Daca de ex am un desen in autocad in ce format trebuie convertit sa il bag in software-ul care actioneaza motoarele pas cu pas ca sa obtin gravura unui desen asa cum este pe site.

 

Multumesc si scuzati exprimarea de noob!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări