Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Andreib18

Construire efect de fade la plafoniera auto

Recommended Posts

Buna seara! As dori sa construiesc o "chestie" pentru masina,rolul ei fiind ca atunci cand inchid usa masinii , lumina interioara sa ramana aprinsa aprox 5 secunde iar apoi daca se si poate(si este simplu) sa "cada" /faca fade.Am mai gasit pe net anumite scheme insa sincer nu ma pricep la domeniul acesta ,nu inteleg termenii si mai rau ma supar.Ce componente pot lua dintr-o sursa de pc(condensatoare,rezistente,etc) si ce ar trebuii sa cumpar?(va rog sa-mi spuneti de exemplu .condensator ...modelul N de ex.) Atasez mai jos o schema din care sincer nu inteleg mai nimic:((

post-61168-139829352634_thumb.png

post-61168-139829352639_thumb.jpg

triunghiurile alea arata asa in realitate:

Posted Image

Posted Image

acela este simbolul pentru amplificator (in cazul acesta amplificator operational)

de obicei un op-amp are 2 pini alimentare, 2 pini de intrare si 1 pin de iesire.

dupa cum observi, cipul respectiv are 8 pini. in el practic sunt puse doua amplificatoare operationale si care au in comun alimentarea.

Vezi ca 5K pe schema nu este o rezistenta simpla. Este o rezistenta semireglabila (are un al treilea contact care se deplaseaza intre cele doua extremitati). In poza ta sunt doua (patratele albastre). Pe partea laterala scrie valoarea, fara cod de culori.Condensatorul trebuie sa aiba tensiunea mai mare decat cea folosita (cam 15V pe masina). Prima valoare standard este 16V, desi mai prudent ar fi sa o alegi pe urmatoarea, adica 25V. Asa scrie si pe condensatorul verde din poza.

pe condesatorul respectiv scrie 100uF,mie parca imi trebuia 0.1uF,m-am uitat acum pe sursa aceea de pc si am gasit doar o rezistenta ,cea de 100ohm:( un sg. amplificator 2003 bay62480342E,deci nu cel care trebuie.Cand o sa ma duc sa cumpar rezistente si ce mai trebuie ,trebuie sa cumpar si o placa ca cea din poza (pe care se aseaza componentele) ?

Ultima schema pusa de tine pare sa regleze intensitatea luminii cand actionezi cu mana semireglabilul de 5K. Nici vorba de intarziere la stingere. Nu ai citit ce zicea autorul in locul de unde ai luat-o? Probabil ca asocierea intre schema si fotografie ai facut-o tu, nu stiu pe ce criterii.Trebuie sa te hotarasti exact ce vrei si, daca nu gasesti tu, sa astepti sa-ti indice cineva un site sau o schema care sa faca acea functie.

Si o schema care pare extrem de simpla:Explicatia:R1-2 Resistor 2.2 KOhm 1/4 Watt 5% Carbon Film R3 Resistor 33 KOhm 1/4 Watt 5% Carbon Film R4 47K trimmerCapacitorsC1 47 uF 25 Volts electrolytic CapacitorDiodesD1 1N4002 General Purpose Diode Rectifier D2 1N4148 Switching Diode TransistorsT1 BD243 NPN Silicon Power Transistor T2 BD140 Plastic Medium Power PNP Transistor T3-4 BC547 Switching and Applications NPN Epitaxial Transistor

post-61168-139829353911_thumb.png