Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator vintage


alex26

Postări Recomandate

Cred ca dioda tripla este piesa de culoare verde lipita de radiator, si la masurare pe domeniul diode indica 1500 , 1470 , 1450 ,dar incet continua sa scada ,parca s-ar descarca, iar in celalalt sens nu conduce nimic. Piesa am masurat-o dupa ce am scos un picior de pe placaTermistorul cred ca e galben si in circuit indica 34 ohmiSemireglabilul e ok.

post-53408-139829354279_thumb.jpg

post-53408-139829354292_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Etajul final merge foarte bine, dar am problema cu sunetul cand am montat totul.

Ceva nu functioneaza bine. Cum as putea renunta din etaje sa vad care e problema.

Nu imi place deloc amplificatorul asta, are iesire pentru 2 difuzoare, dar o gramada de mufe de nici nu sti unde sa le bagi: stereo, front, rear, ma innebuneste.

Voi posta maine poze cu spatele si fata, sa vedeti ce tampenie.

Link spre comentariu

Etajul final merge foarte bine, dar am problema cu sunetul cand am montat totul.

Ceva nu functioneaza bine. Cum as putea renunta din etaje sa vad care e problema.

Nu imi place deloc amplificatorul asta, are iesire pentru 2 difuzoare, dar o gramada de mufe de nici nu sti unde sa le bagi: stereo, front, rear, ma innebuneste.

Voi posta maine poze cu spatele si fata, sa vedeti ce tampenie.

Citeste aici:

 

http://www.mediafire.com/?1f4uqxcov5ed3t9

 

Si s-ar putea sa afli raspunsul de ce nu se aude bine. E un amplificator mai special..."decoder amplifier".

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Revin la problema acestui amplificator. Etajul final l-am reglat si functioneaza corect ambele canale.Am masurat absolut toate tensiunile trecute in manualul service si toate sunt bune , dar totusi amplificatorul nu merge cum trebuie.Respectiv daca pun comutatorul pe stereo nu merge , aceasta fiind prima pozitie a comutatorului , merge doar pe a doua si a treia pozitie , iar in partea dreapta am un comutator unde e trecut 2 canale si 4 canale.Ca sa functioneze pe pozitiile mai sus mentionate , butoanele cu 2 canale si 4 canale sunt pe off.Va multumesc.

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Revin la problema acestui amplificator. Etajul final l-am reglat si functioneaza corect ambele canale.Am masurat absolut toate tensiunile trecute in manualul service si toate sunt bune , dar totusi amplificatorul nu merge cum trebuie.Respectiv daca pun comutatorul pe stereo nu merge , aceasta fiind prima pozitie a comutatorului , merge doar pe a doua si a treia pozitie , iar in partea dreapta am un comutator unde e trecut 2 canale si 4 canale.Ca sa functioneze pe pozitiile mai sus mentionate , butoanele cu 2 canale si 4 canale sunt pe off.Va multumesc.

Urmareste sursa de semnal si vezi ce este defect...poate comutatorul este oxidat ca-i vechi de pe vremea lu mama mare. Schimba toti electroliticii.
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări