Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
flocin

Cnc de apartament

Recommended Posts

va salut!

am inceput un nou cnc (#4).este primul cu suruburi cu bile(chinezesti).

am luat un spindle cu ER16M si set de bucsi elastice.

http://www.hi-end.ro/motor-800w-p-2632.html

adica intai volanul si apoi restul!

am cumparat placa aluminiu de 12mm grosime frezata pe ambele fete si acoperita cu folie de protectie.

acum am amborat gaurile ce le voi da la bormasina de banc si am frezat la doua colturi (r20) placa ce tine rulmentii liniari si piulita cu bile pe o parte si spindle-ul pe cealalta parte.

"tare" e ca am facut asta cu un cnc mai vechi ce are spindle de 34000 rot/min si cu o freza de 6 mm diametru pentru lemn cu doua taisuri fara inclinatie!

pass depth 1mm si feed rate de 180mm/min(3mm/sec).

am uitat sa adaug in cam "ramp plunge" , nu s-a faramat masina dar am ramas fara auz dupa cele 25 minute cat a durat frezarea!

cursele de lucru vor fi 610x320x120.nu i-l fac mai mare ca eu stau la bloc si nu intra pe usa!

am luat 4 motoare de 1,85N/m ,4 drivere de 4,2A ,placa de conectare la portul paralel tot de la vasile.

pe parcursul constructiei voi posta aici imagini,desene (2D ca nu stiu sa lucrez cu 3D),si solutiile folosite la realizare.

multumesc ca exista acest forum!

puteti sa imi spuneti cat au costat suruburile si cat ati plattit in plus transportul si taxele?deasemeni as vrea sa stiu de unde ati luat si cat a costat aluminiul eventual daca ati luat placa intreaga nu vindeti cateva bucati?multumesc

salut!eu am luat un kit cu mai multe componente vreo 450$ plus 120$ transportul,24%tva...,si in cazul meu inca 10% comision celui care a intermediatcumpararea (eu nu am cont pe siteul respectiv)!aluminiu s-a mai vorbit pe forum, de la "amari " cam 30ron pe kg(densitatea cam 2.75kg/dm3),am luat gata taiat la cote si-mi pare rau ,nu mi-a [email protected] un fisier dxf cu placa respectiva...nu stiu de ce nu merge!

mai multi colegi mau intrebat pe privat despre preturi,pana la final cred ca voi cheltui cam 3000euro...sper ca nu este o problema daca postez aici!china-SBR20 - 800mm (2 supported rails + 4 SBR20UU blocks)-SBR16 - 500mm (2 supported rails + 4 SBR16UU blocks)-SBR16 - 300mm (2 supported rails + 4 SBR16UU blocks)-1pcs Anti backlash ballscrew RM1605-350mm-C7(1 screw + 1 ballnuts + end machinings on both ends)-1pcs Anti backlash ballscrew RM1605-550mm-C7(1 screw + 1 ballnuts + end machinings on both ends)-2pcs Anti backlash ballscrew RM1605-850mm-C7(2 screw + 2 ballnuts + end machinings on both ends)-4 set of BK/BF12-4pc 6.35*8mm flexible couplings -3 cable drag drain wire carrier 25*38R125 1000mm astea aduse acasa fara alte complicatii 2400ron--------------------------------------------amaritabla de precizie 5083 (gs27) 12mm grosime:-865x660=1buc-170x190=1buc-170x290=1buc-170x500=1buc-245x252=2bucbara patrata 6082 :-50x50x182=4bucprofil L 6060 80x80x8(1340mm in total)-170=4buc-90=4buc-60=4buctransport si ambalare...1650ron-----------------------------astea cam toate de la vasile-spindle-10pensete er16-invertor-4steppere-4drivere-transformator toroidal-4monturi piulite cu bile-masa canale t 375x700 (tip isel) 5150ron--------------------------din usa facute in china... :-Center Drills, Set of 5 -Edge and Center Finder -Clamping kit, 8 mm T-Slot, 36-Piece -Blocks, 1-2-3 -Thin Parallels, 3" Long 4 Pairs -Vise, 3" Screwless with Clamping Slots 1200 ron aduse acasa-------------------am renuntat la porcul din balcon dar tot sant pe minus!

am reusit sa fac asamblarea preliminara a axei z !

chinezii m-au dezamagit rau cu rulmentii si suportii bk12 ,prinderea proasta a axelor rectificate pe suporti si altele!

daca as da timpul inapoi as alege patine si sine de la vasile !

nu stiu daca sant singurul dar am refolosit suportii "bk12" si am montat doi rulmenti axiali 51101.

oricum mai dureaza pana termin masinaria...

http://i40.tinypic.com/2960lxt.jpg

am reusit sa fac asamblarea preliminara a axei z !chinezii m-au dezamagit rau cu rulmentii si suportii bk12 ,prinderea proasta a axelor rectificate pe suporti si altele!daca as da timpul inapoi as alege patine si sine de la vasile !nu stiu daca sant singurul dar am refolosit suportii "bk12" si am montat doi rulmenti axiali 51101.oricum mai dureaza pana termin masinaria...http://i40.tinypic.com/2960lxt.jpg

Legat de axele pe suport, iti recomand sa desfaci axul de pe suport, debavurezi cu atentie gaurile de pe suport, cele care sunt pentru barele rectificate, degresezi bine si apoi lipesti barele de suport, cu epoxy metal.Eu asa am facut si se vede diferenta.

am reusit sa fac asamblarea preliminara a axei z !chinezii m-au dezamagit rau cu rulmentii si suportii bk12 ,prinderea proasta a axelor rectificate pe suporti si altele!daca as da timpul inapoi as alege patine si sine de la vasile !nu stiu daca sant singurul dar am refolosit suportii "bk12" si am montat doi rulmenti axiali 51101.oricum mai dureaza pana termin masinaria...http://i40.tinypic.com/2960lxt.jpg

Legat de axele pe suport, iti recomand sa desfaci axul de pe suport, debavurezi cu atentie gaurile de pe suport, cele care sunt pentru barele rectificate, degresezi bine si apoi lipesti barele de suport, cu epoxy metal.Eu asa am facut si se vede diferenta.
salut!eu le-am debavurat,in plus am refacut gaurile m5 cu altele m6 ,am dat gaura cu vidia.cele date de ei nu aveau axele paralele .buna ideea cu "epoxy metal"!sanatate!

cat de bine ramane fixat cu epoxy metal ? pentru axa y imi dau seama ca este ok , pentru ca bara sta exact peste sprijin , dar daca la axa x barele vin din lateral pe sprijin , mai tine oare lipitura ?

cat de bine ramane fixat cu epoxy metal ? pentru axa y imi dau seama ca este ok , pentru ca bara sta exact peste sprijin , dar daca la axa x barele vin din lateral pe sprijin , mai tine oare lipitura ? Lipitura cu epoxy are mai mult rol de a mari suprafata de contact dintre ax si suport.Eu am la x un ax care sta lateral si nu e nici o problema.

cat de bine ramane fixat cu epoxy metal ? pentru axa y imi dau seama ca este ok , pentru ca bara sta exact peste sprijin , dar daca la axa x barele vin din lateral pe sprijin , mai tine oare lipitura ?

Lipitura cu epoxy are mai mult rol de a mari suprafata de contact dintre ax si suport.Eu am la x un ax care sta lateral si nu e nici o problema.

Merci de raspuns.Dar este doar lipit sau are si surub?. Eu ma gandeam sa folosesc doar epoxy.