Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

A fost un vis frumos cu un STK(chinezesc desigur)

Recommended Posts

• Replies 173
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe "placa aia de baza" mai exista si un stabilizator care alimenteaza corectoru de ton, vumetru VFD.Acele functi nu vor mai functiona daca tai partea de filtrare, mai bina laso cu totu acolo cum era, si scoatei decat STK-ul defect pe care nu il vei mai folosi.

VDF-ul orcum e ars.....si daca corectonul de ton inseamna bass si treble nu imi trebuie neaparat...alea le pot seta si din pc.....Sau iau curent exact de unde pleaca pe placa curentul din condensatori si bag direct in chit iar semnlul il iau de unde intra in stk...e bine asa?? ...Ce pot face pentru a avea distorsiuni cat mai mici??

am vazut la mivarom zilele trecute un amplificator KJ989W8T cu cca 60 lei, il cumperi si il bagi in carcasa ta plus un traf si asta e, cred ca duce 50 ... 70 wati pe canal. acum e chiar 50 lei la m i v a r o m, chiar si transformatoare am vazut acolo si alte chestii care poate te intereseaza.

post-26429-139829351961_thumb.jpg

VDF-ul orcum e ars.....si daca corectonul de ton inseamna bass si treble nu imi trebuie neaparat...alea le pot seta si din pc.....Sau iau curent exact de unde pleaca pe placa curentul din condensatori si bag direct in chit iar semnlul il iau de unde intra in stk...e bine asa?? ...Ce pot face pentru a avea distorsiuni cat mai mici??

exact. cu distoriunile mai vedem, poate nu ai nevoie de adaptare de impendanta

plus ca pe placa cea veche vor fi o gramada de piese care nu isi vor mai avea rostul, si vor consuma aiurea in plus..eventual o sa le scot....voi ce sti ce fel de semnal trece prin corectorul de ton si prin filtre...Amplificat (de STK) sau pre amplificat.....Va rog daca aveti buna-vointa luati o poza dintre cele care leam postat mai sus si incercuitimi daca puteti elementele care nu isi mai au rostul in ce vreau eu sa folosesc vechea placa de baza...

E problematica modificarea asta. Daca nu ai cunostinte suficiente e foarte mare probabilitatea de a face o "traznaie" si sa te trezesti cu un borcan cu piese in loc de un amplif functional. Daca ai posta schema astfel incit sa poata fi editata in paint pentru a delimita zona respectiva ar fi foarte bine.

Uitati aici : http://www.fileshare.ro/36885968889 ,schema e in pdf (vedeti ca e cartea tehnica la doua amplifuri....Pozele din pdf cred ca stiti sa le luati.... e o schema destul de buna parerea mea si completa ....

Deci pe final eu mam gandit sa scot semnal din vechea placa si sal scot tot prin ea(zic asta deoarece cred ca ar putea scoate 4-16 ohmi statia si ar fi destul de biine) dar ce nu e de folos prin ea sa dau afara pentru a nu manca putere degeaba....

Uitati aici : http://www.fileshare.ro/36885968889 ,schema e in pdf (vedeti ca e cartea tehnica la doua amplifuri....Pozele din pdf cred ca stiti sa le luati.... e o schema destul de buna parerea mea si completa ....

Deci pe final eu mam gandit sa scot semnal din vechea placa si sal scot tot prin ea(zic asta deoarece cred ca ar putea scoate 4-16 ohmi statia si ar fi destul de biine mai zic asta deoarece nu siu ce ii oferea statiei vechi impedanta dinamica...) dar ce nu e de folos prin ea sa dau afara pentru a nu manca putere degeaba....

Placa de baza inca merge (asta dupa ce iam dat stk-ul jos) ...de ce zic eu ca merge: nu se mai incing tranzistori (sau cum leo zice) aia cu 3 craci..adica nu se mai incalzese nimic din ce se incalzea cu stk-ul pus la mers in gol ....deci parerea mea ca inafara de condensatori aia nu a mai crapat nimic...condensatori pe care ii voi inlocui daca va mai fi nevoie de ei...

DAR cand pun aceste kituri cu tda nu se mai pune problema cu corectorul in bucla de reactie???faptul ca tda-urile sunt puse pe chit omit aceasta problema??